BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megcsapolja a DT a Westelt

A Westel Rt. tavalyi eredményének közel felét kifizeti osztalékként, a döntés minden bizonnyal a kritikus eladósodottsági mutatókkal küzdő Deutsche Telekom kezdeményezésére született meg a mobilcég közgyűlésén. Gecser Ottó, a Matáv internetért és marketingért felelős vezérigazgató-helyettese közben bejelentette távozását.

Váratlan döntést hozott a Westel Távközlési Rt. múlt hét végi közgyűlése: a társaság ugyanis a múlt évi nyereség közel felét kifizeti osztalékként. Mint ismert, a Westel tavaly 35,5 milliárd forintos adózott eredményt ért el, ebből 17,166 százalékos osztalék kifizetéséről döntöttek.
A döntés minden bizonnyal a Westelben 49 százalékot birtokló Deutsche Telekom (DT) javaslatára született, melyet a Westelben 51 százalékkal bíró Matávnak értelemszerűen nem volt esélye megvétózni. A döntés lényegében azt jelenti: a DT, még mielőtt leánya, a Matáv lehívja a 49 százalékos Westel-részesedésre szóló opcióját, igyekszik a lehetséges összes forrásból készpénzre szert tenni.
A döntés egyértelműen hátrányosan érinti a Westelt, mely a nyereség visszaforgatása helyett hitelfelvételre kényszerülhet. A Matáv számára nem jön rosszkor az osztalék, de rögtön kétszer ennyivel ér kevesebbet maga a Westel-opció.
A Westel közgyűlésén új igazgatóságot is választottak, az elnök Straub Elek maradt, a Matáv elnök-vezérigazgatója. Kikerült a testületből Gecser Ottó, a Matáv vezérigazgató-helyettese, aki ugyancsak tegnap azt is bejelentette, hogy távozik a cégtől is.
A távközlési társaság jelenlegi stratégiájában a nagy növekedési potenciállal bíró területekre koncentrál, s éppen ezért nem számít jó hírnek sem a Westel megcsapolása, sem az internetüzletágat egy éve sem felügyelő vezérhelyettes távozása.
A DT részéről ellenben egyáltalán nem tűnik indokolatlannak az osztalékkivétel. A német távközlési óriás ugyanis igen nehéz időszakot él át, és az utolsó pfennigre is szüksége van ahhoz, hogy eladósodottsága ne érje el a kritikus szintet.
Tegnap a DT árfolyama éppen azért emelkedett kismértékben a frankfurti tőzsdén, mert egy vasárnapi újsághír szerint a cég értékesíti üzleti tevékenységéhez szorosan nem tartozó érdekeltségeit és ingatlanportfóliójának egy részét is. A cég nem erősítette meg, hogy 14-19 milliárd eurós bevételre számítanak az eladásokból, az viszont tény, hogy 12,3 milliárdra rúg majd az idén lejáró kötvényeikre fizetendő összeg.
Hivatalosan bejelentették azt is, hogy a DT 100 milliárd jen értékű szamurájkötvényeinek kibocsátását egy héttel elhalasztották, mivel a német cég hitelminősítésének rontása miatt a befektetők bizalma jelentősen megcsappant a iránta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.