A tőzsde forgalma tavaly az előző évi majdnem felére esett vissza, de a részvények adásvételében nem történt lényeges változás. Az idén azonban eddig ezen a téren is igencsak siralmas teljesítményt mutat a magyar börze, tegnap például mindössze 3,3 milliárd forint volt a megkötött üzletek összértéke a részvénypiacon. A brókercégek nyeresége 2000-ben nominálisan csak azért tudott nagyjából az előző évi szinten maradni, mert jelentős (összesen 17,4 százalékos) költségcsökkentést hajtottak végre.
Debreczeni Kálmán, a Befektetési Vállalkozások Szövetségének (BVSZ) elnöke elmondta: a brókercégeknél foglalkoztatottak létszáma tavaly 30-40 százalékkal mérséklődött, az idén pedig további 20-25 százalékos leépítés várható. A jelenlegi piaci helyzet ráadásul radikálisan felgyorsíthatja a szektorban a koncentrációt, de nem csak összeolvadások, megszűnések is várhatók.
A kisebb brókercégek -- tette hozzá -- már vagy eladták magukat, vagy tárgyalásokat folytatnak. A Dunainvest Tőzsdeügynökség Rt., amelynek Debreczeni az elnök-vezérigazgatója, még a közelmúltban is két társasággal tárgyalt azok állományának átvételéről.
A létszám egyébként -- tudtuk meg -- 2000-ben a Dunainvestnél is 30 százalékkal csökkent, bár ez csak az 1999. májusi (tehát az állományátvételek előtti) szintre való visszatérést jelentette. Az idén egyébként elképzelhető, hogy 60 főállású alkalmazottjuk számát kénytelenek lesznek 7-8 százalékkal mérsékelni. A Postabank Értékpapír Rt.-nél az utóbbi három hónapban hajtottak végre 30 százalékos létszámcsökkentést. A január 1-jén még 65 főt foglalkoztató brókercégnél már csak 45 munkatárs dolgozik -- erősítette meg lapunk értesülését Kővári Zsolt elnök-vezérigazgató.
A legtöbb brókercégnek ebben a helyzetben -- hogy eredményességét tartani tudja -- két hatékony eszköz van a kezében. Egyrészt erőteljes költségcsökkentést hajthatnak végre: a létszámapasztás mellett például a marketing, a gépjárművek és a számítógépes hálózat korszerűsítésének terén, másrészt a már megkezdett vagy eltervezett fejlesztések, innovációs tevékenységek visszafogásával-- mondta el véleményét lapunknak Benke Ákos, a CA IB ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy a leépítés nemcsak a munkabér és járulékainak a megtakarítását jelenti, hanem az ahhoz kapcsolódó infrastruktúráét is.
A CA IB-nél -- hangsúlyozta Benke -- nemcsak a hagyományos kereskedési üzletágból próbálnak nyereséget termelni, hanem a vagyonkezelésből és a csökkenő árak mellett is igen jövedelmező tevékenységnek minősülő corporate finance üzletekből; nagyon alacsony tőzsdei részvényárfolyamoknál ugyanis bármikor sor kerülhet felvásárlásra.
A ConCorde Értékpapír Rt.-nél a piaci eseményektől függően alternatív üzleti terveket dolgoznak ki -- tudtuk meg Jaksity Györgytől, a társaság vezérigazgatójától. Az elkövetkező három hónapban eldől, milyen stratégiát választ majd a társaság: lelassítják, vagy éppen felgyorsítják azt a folyamatot, melyet három éve indítottak azért, hogy a cégük pénzügyi áruházként a szolgáltatások teljes skáláját nyújthassa az ügyfeleknek. Amennyiben a továbbhaladás mellett döntenek, ahhoz feltétlenül szükségük lesz tőkebevonásra.
A vezérigazgató szerint hosszabb távon jövedelmezőségük növelésének hatékony eszköze lesz majd, hogy egy elasztikus banki termék is bekerül a Concorde Direct polcaira. A folyamatban levő fejlesztések között szerepel -- a leányvállalatukon keresztül bonyolódó -- jelzáloghitel-közvetítés is.
A kedvezőtlen nemzetközi klíma mellett az adójogszabályok szigorítása sem tett jót a hazai tőkepiacnak. Az ebből befolyó idei árbevétel maximum néhány milliárd forint lehet, ami igencsak elenyésző, ugyanakkor hozzájárul ahhoz, hogy -- a tőkepiaccal közvetlen kapcsolatban álló -- három befektetőből kettő elmenjen -- foglalta össze véleményét Bárdi Károly, a tevékenységét saját elhatározásból rövidesen megszüntető Wintrust Értékpapír Rt. vezérigazgatója. Bárdi összehasonlításként elmondta: Németországban százból 27, míg Portugáliában százból 15 befektetőnek van közvetlen tőkepiaci kapcsolata. A szakember véleménye szerint a jelenlegi piaci helyzetben a brókercégek nem tudnak nyereségesen működni. Ha nem tudják növelni ügyfélállományukat, illetve új, jövedelmező szolgáltatásokkal előrukkolni, akkor be kell zárniuk a boltot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.