BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz és ukrán búzával kell versenyezni

Régiónkban sok búza termett exportra, ám a minőségi problémák és főleg az ukrán és orosz versenytársak dömpingkínálata miatt rosszak a kiviteli esélyek. A magyar termelők is inkább raktároznak, s a világpiaci árak emelkedésében reménykednek.

Az olcsó ukrán és orosz kínálat miatt az idén nehéz helyzetbe jutottak a régióbeli versenytársak, köztük a magyar búzaexportőrök. Érezhető javulást csak az hozhatna, ha általánosan megemelkedne a világpiaci árszint -- véli Orbán Imre, az Agrograin Rt. vezérigazgatója. Egyelőre azonban a fekete-tengeri kikötőkben -- hajóra rakva -- még az étkezési búza tonnánkénti ára is csak száz dollár körül alakul, jóllehet a termelői elképzelések alapján a hazai exportőröknek legalább 125--135 dollárt kellene elérniük. Az orosz és ukrán takarmánybúza árai is mintegy 15-20 dollárral alacsonyabbak annál a szintnél, amelynél a magyar kivitel már vonzó lenne.
így a termelőink inkább raktároznak, szeptember végéig alig 600--700 ezer tonnát értékesítettek külföldre. Az export nagyobb részét is az olcsóbb takarmánybúza tette ki. Ez utóbbibban közrejátszott, hogy Magyarországon az idén termett közel 5,2 millió tonna búzának mindössze egyharmada érte el a jó malmi minőséget.
A kivitel zöme az Adriai-tenger térségébe, főleg Olaszországba irányult, de a fekete-tengeri román kikötőbe, Constancába is eljutott egy nagyobb szállítmány magyar búza.
A szállítási költségek szempontjából jóval kedvezőbb helyzetben levő Románia is csak alig 400 ezer tonnát exportált a mintegy másfél millió tonnás idei búzafeleslegéből. Ezt ezúttal is a hagyományos vevőknek számító közel-keleti és török importőrök vásárolták -- jelentette a Reuters. Az Európai Unió piacain ugyanakkor a folyó idényben gyakorlatilag semmi esélye sincs a drága román búzának, hacsak a tonnánkénti ára nem csökken 80 dollár alá -- vélik a nyugat-európai kereskedők. A román búza constancai kikötői ára viszont szeptember óta nemigen mozdul el a 100--105 dolláros szintről. Hasonló okból esett kútba egy 500 ezer tonnás egyiptomi exportügylet. Románia ezért várhatóan a szaúd-arábiai piaccal fog próbálkozni.
A bolgár búza EU-esélyei ugyanakkor javulnak, mivel a nagy feleslegek árcsökkentésre késztetik a termelőket. A helyi étkezési és takarmánybúza tonnáját ezen a héten már csak 78--80, illetve 69 dolláron kínálták, ami mintegy 15 százalékos esés a nyár végi szinthez képest.
Ám a fekete-tengeri bolgár kikötőkben az étkezési és a takarmánybúza ára ebben a hónapban még meghaladta a 100, illetve 90 dollárt, így eddig csak 130-150 ezer tonnát tudtak eladni a 600-700 ezer tonnára duzzadt idei exportalapból. A bolgár búza főbb piaca Tunézia, Marokkó, Albánia és Olaszország volt. Bulgária kivitelét az is nehezíti, hogy kikötőinek szűk a rakodókapacitása. Így általában csak napi másfél, maximum ötezer tonna búzát tudnak behajózni, azaz egy 50 ezer tonnás hajó megrakása több hetet vesz igénybe.
Bulgáriában az idén nagyjából négymillió tonna búza termett, ennek mintegy 57 százalékát tette ki a takarmány-, és csak alig 9 százalékát a jó minőségű malmi búza.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.