BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megosztott az OPEC

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szakminiszterei pénteken Bécsben csak abban állapodtak meg, hogy június végéig változatlanul hagyják a - januártól 21,7 millió barrelre csökkentett - termelési összkvótát.

Az OPEC nem változtatott azon az eredeti tervén, hogy legalább az év feléig erősen szűkíti a kínálatát. Szakminiszterei legközelebb a június 26-ai rendkívüli ülésükön módosíthatnak a termelési kvótákon. A két vezető tagország később már lehetségesnek tartja a termelés bővítését, ám Ali Rodriguez, a szervezet főtitkára szerint egészen az év végéig be kellene fagyasztani a kvótákat, mivel a nyersolaj iránti napi világkereslet erősödése az idén aligha haladja meg a 350 ezer barrelt. Ez pedig még a fele sem az elmúlt évtized átlagos növekedési ütemének.

Az OPEC (a kvótaszabályzásból kihagyott Irakkal együtt) már csak alig egyharmadát adja a világ mintegy 76 millió barreles napi nyersolajtermelésének. A világkészletek 80 százalékát birtokló szervezet mindazonáltal arra számít, hogy két évtizeden belül újra 50 százalék közelébe nő a világpiaci súlya.

Az OPEC megosztottsága és az iraki export közeli leállásával (az USA esetleges katonai akciója miatt) kapcsolatos félelmek enyhülésével pénteken megtört a nyersolajárak lendülete. Ám előzőleg Londonban 24,75 dolláros, több mint féléves csúcsot ért el a brent barrelenkénti ára. Az OPEC-olajok jelzőára is megközelítette a 23 dollárt, azaz több hónapos szünet után ismét a kartell által megcélzott ártartományon belülre került.

VG-ÖSSZEÁLLÍTÁS

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.