BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túl a nyolcszázmilliárd forinton az alappiac

Az idei év elején minden várakozást felülmúló méretben áramlott a tőke a befektetési alapokba, így a nyilvános termékek összesített nettó eszközértéke túllépte a 800 milliárd forintot. A prímet nem meglepő módon a pénzpiaci és kötvénykonstrukciók viszik, de a vegyes alapok kivételével valamennyi típus tőkéje növekedett. Valószínű, hogy a lakosság továbbra is az alacsony kockázatot fogja előnyben részesíteni, a részvényalapok pedig az új szabályozás miatt inkább az intézményi befektetők vagyonából részesedhetnek.

Nincs okuk panaszra a befektetési alapok kezelőinek, hiszen az év eleje óta ömlik a pénz a termékekbe. Az utóbbi időben olyan konstrukciók váltak tekintélyes méretűvé, amelyek korábban is számottevő, de csak néhány milliárd forintos tőkével gazdálkodtak. Ide tartozik a K&H Pénzpiaci, az OTP Quality és az OTP Platina.

A kezdetektől jelentős szerepet betöltő OTP, Budapest és CA IB mellett az elmúlt években olyan nagy, lakossági ügyfélkörrel rendelkező banki hátterű alapkezelők is komoly mértékben növelték tőkéjüket, mint a K&H, a CIB vagy a Raiffeisen. Elmaradt azonban a korábbi időkben megfigyelt bővüléstől az MKB, a Postabank, az Erste és az IEB alapcsaládja.

A dinamikát egyébként jól jelzi, hogy a piac 2000-2001-ben 13 hónapon keresztül vegetált az 500 milliárd forintos tartományban, de 600-ról 700 milliárdra hét hónap alatt bővültek az alapok, míg a 800 milliárd forintos határ átlépéséhez három hónapra sem volt szükség. A jelenség hátterében egyértelműen a növekvő lakossági megtakarítások állnak. Ez a befektetői csoport továbbra is az alacsony kockázatot helyezi előtérbe döntéseinél, így a kötvényalapok 570 milliárd, míg a pénzpiaci termékek 150 milliárd forintot gyűjtöttek össze.

Az összességében még mindig rövid távú lakossági megtakarítások mellett a részvényalapok az intézményi befektetők tőkéjéből profitálhatnak. A tőkepiaci törvény hatálybalépésével már kezdenek megjelenni a módosított kezelési szabályzatok, a stratégiák gyakorlati megváltozása pedig április végétől várható. Feltehetően értelmezési kérdések miatt azonban kissé csúszik az új termékek megjelenése. Az enyhülő befektetési korlátok hazai és külföldi intézményi befektetők pénzét mozgósíthatják a kockázatosabb szegmens irányába.

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.