BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizenöt hónapja nőnek az alapok

A nyilvános befektetési alapok összesített nettó eszközértéke május végén 856,56 milliárd forintot tett ki, így a szektor egyedülálló - 15 hónapos - növekményt mutat fel. Az utolsó hónap emelkedése különösen szembetűnő a gyenge teljesítményt nyújtó mögöttes piacok miatt.

A nyílt végű befektetési alapok tömeges megjelenése óta egyedülálló jelenségként 15 hónapja növekszik a nyilvános konstrukciók összesített nettó eszközértéke. A mögöttes piacok gyenge produktuma miatt azonban jelentősen visszaesett a dinamika, a május végi 856,56 milliárd forintos érték csak 1,4 milliárdos bővülést jelent, míg áprilisban 26 milliárd forintnyi volt az emelkedés.

A jelenséget viszont az teszi igazán különlegessé, hogy a kötvényalapok eszközértéke kissé - 650 millió forinttal - csökkent, holott ez a típus teszi ki a piac 69 százalékát. A pénzpiaci konstrukciók viszont ezúttal is 2,2 milliárd forinttal gyarapodtak, így már 170,97 milliárd forintot kezelnek ebben a típusban. A jelenség mögött a szakértők két körülmény együttes hatását sejtik.

Egyrészt áprilisban a háztartások igen nagy volumenű, összesen 40 milliárd forintot meghaladó kölcsönt vettek fel. Főleg a hosszabb távú építési és lakásvásárlási kölcsönök pedig fokozottabb takarékosságra intik az eladósodó családokat.

A képződő megtakarítások elhelyezésénél viszont egyre kevésbé vonzóak a betéti kamatok. A jegybank kamatemelését ugyanis - a szokásos módon - nem rögtön követik a bankok a betéti kamatok növelésével.

A kötvényalapok 593,9 milliárd forintos tőkéje mögött az egyes nagy alapok eltérő teljesítménye húzódik meg. Az OTP Optima, a K&H Aranykosár és az Aegon Belföldi Kötvény ezúttal is figyelemre méltó tőkét vonzott, viszont komolyabb kivonás történt a CA Kötvényből, valamint a Budapest alapcsalád két kötvényterméke is kissé szegényebb lett.

A pénzpiaci alapok újabb térnyerése mögött most is nagyrészt a K&H Pénzpiaci teljesítménye áll, az immár 38,4 milliárd forintot kezelő termékben az év elején még 20 milliárd forint sem volt.

A hazai részvényalapok 1,1 milliárd forintot vesztettek májusban, és 31,9 milliárd forint van bennük, míg a vegyes alapok 9,3, a nemzetközi termékek pedig 43,5 milliárddal lényegében stagnálnak. Az ingatlanalapok 600 milliós növekménye 11,2 milliárd forintra kizárólag az igen dinamikus Európa Ingatlanbefektetési Alapnak köszönhető.

A nyilvános befektetési alapok az elmúlt 15 hónapban 580 milliárd forintról nőttek 856,56 milliárdra. A gyengélkedő állampapír- és részvénypiacok miatt, illetve a negatív háztartási megtakarítási hajlandóság mellett az alapok májusi adata meglepetést keltett, egy júniusi növekedés pedig szinte már csodaszámba menne.

Fortolóczki István

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.