A jegybanki kamatemelésben egyetértés van a kormány és a jegybank között - hangsúlyozta Járai Zsigmond jegybankelnök és László Csaba pénzügyminiszter a Monetáris Tanács döntését követő csütörtöki rendkívüli sajtótájékoztatójukon. A jegybankelnök és a pénzügyminiszter szerint is a jelenleginél erősebb árfolyam mellett csatlakozhat Magyarország az ERM II európai uniós árfolyamrendszerhez. Egy erősebb árfolyam szolgálná egyszerre a gazdaság versenyképességét és az antiinflációs célok teljesítését is, aminek elérését segíti a mostani kamatemelés.
László Csaba pénzügyminiszter a jegybankelnökhöz hasonlóan 2004 első félévét jelölte meg az ERM II árfolyamrendszerhez való csatlakozás időpontjaként. "Ez praktikusan jövő év május-június lehet" - tette hozzá. A csatlakozáskori középárfolyam megállapításakor tekintettel kell lenni mind a versenyképességi, mind az antiinflációs célokra - hangsúlyozták mindketten.
A Monetáris Tanács az elmúlt napokban kialakult piaci helyzetben úgy ítélte meg, hogy a piacoknak már most kell jelzés, és hogy 200 bázispont kamatemelésre van szükség. "A jelenlegi kamatszinttel elérhető az inflációs céloknak és egyben a versenyképességnek megfelelő árfolyam" - válaszolta Járai Zsigmond arra a kérdésre, hogy miért a hétfői rendes ülés előtt döntött a Monetáris Tanács, és hogy milyen lépés várható, ha a mai kamatemelés sem bizonyul elegendőnek.
A jegybank nem követ rövid távú árfolyamcélt - mondta a jegybankelnök. Ugyanakkor csatlakozva László Csabához kijelentette, hogy "néhány hónapos távlatban a 250-260 forint közötti euróárfolyammal az idén decemberi inflációt 5 százalék alatt, a 2004 végit 4 százalék alatt lehet tartani".
László Csaba elmondta: bízik abban, hogy a piacok stabilizálódnak, és így a jegybanki kamatemelés nem gyűrűzik át a banki kamatokba. "A kamatemelést átmenetinek tartom, annak hatását a költségvetési kiadásokra pedig még nem lehet megbecsülni" - mondta a pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy a nagyobb adósságszolgálati kiadások mennyit visznek el a június elején bejelentett költségvetési megtakarításból.
Járai Zsigmond kifejtette: nem gondolja, hogy a kamatemelés nagy befolyással lenne a magyar gazdaság növekedésére, és szerinte nem várható, hogy emiatt csökkenne a GDP idén várt 3-4 százalékos növekedés üteme.
A jegybank 200 bázispontos kamatemelése stabilizálta a forint árfolyamát, s megállíthatja a magyar fizetőeszköz gyengülését az euróhoz képest az MTI által megkérdezett szakértők szerint.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő igazgatójának számításai szerint a kéthetes betéten jelenleg 750 bázispont a forintkamat hozamelőnye az eurókamathoz képest, egy éves távon pedig 650 bázispont. Ez "ha arra nem is elég, hogy Magyarországon eddig nem jelenlevő befektetőket vonzzon, arra viszont jó, hogy megdrágítsa a forint shortolását" - mondta. Mindez azt jelenti, hogy a forint határidős eladására játszó, euró alapon befektető piaci szereplőknek 6,5 százalékba kerülne egy ilyen típusú pozíció nyitása, ennyivel kellene gyengülnie a forintnak egy év alatt, hogy megérje az ügylet. A jelenlegi árfolyamszintekről viszont ennek kevés az esélye. A jegybank előző, 100 bázispontos kamatemelése nem volt képes megállítani a forint gyengülését. Duronelly Péter szerint akkor a piac elveszítette türelmét, extrém módon reagált, nem pedig a fundamentumok alapján.
"A jegybank csütörtöki kamatemelése nagyobb a piac által beárazottnál, határozott lépés, így van arra esély, hogy megállítsa a forint gyengülését" - mondta Vojnits Tamás, az OTP Bank vezető közgazdásza. A részvény- és a kötvénypiacok szerdán egyaránt eladói nyomás alatt álltak, az elemző szerint a külföldi befektetők sorra árazták át magyar instrumentumaikat, ez vélhetően elősegítette, hogy a jegybank határozottan lépjen fel. Vojnits Tamás ugyanakkor úgy gondolja: az MNB "boldog lenne, ha 260 alá tudná tuszkolni az árfolyamot, messze még a 250." Az MNB korábbi nyilatkozataiban az euróval szembeni 250 forintos árfolyamot jelölte meg az inflációs célok teljesítéséhez szükséges szintnek.
"Mind az időzítés, mind pedig az alapkamat-emelés mértéke meglepte a piacot" - mondta Nyeste Orsolya, a Postabank makrogazdasági elemzője, hozzátéve: a piac 100 bázispontos emelésre számított, és arra, hogy a június 23-i Monetáris Tanács ülésén döntenek az alapkamat módosításáról. Az elemző szerint az MNB láthatóan kényszerhelyzetben volt, és az volt a célja, hogy meglepje a piacot. Nyeste Orsolya úgy vélte: a jegybank elvesztette hitelességét a sávközép június 4-i eltolásával.
A kormány és a Monetáris Tanács június 4-én döntött úgy, hogy a forint ingadozási sávjának közepét 282,36 forintra tolta el az eddigi 276,1 forintról. Az erős sávszél 240,01 forintra emelkedett 234,69 forintról. A gyenge sávszél 324,71 forint lett a korábbi 317,51 forint helyett.
A Postabank elemzője hozzátette: a sávközép eltolásával a piaci szereplők leépítették kötvény-pozícióikat, gyengült a forint. Mint mondta, az MNB-nek lépnie kellett, hogy visszaszerezze hitelességét. Nyeste Orsolya szerint a kamatemelés eredményét egyelőre még nem lehet pontosan meghatározni.
Szintén meglepőnek nevezte a kamatemelés mértékét Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója. Úgy vélte, hogy a 200 bázispontos kamatemelés megelőzhet egy, a forint elleni újabb kedvezőtlen folyamatot, ám hozzátette: a jegybank döntése még hektikusabbá teszi a piacot. "Az MNB-nek nem az infláció csökkentését kellene már politikája középpontjába helyezni, mivel az infláció növekedésének veszélye nem áll fenn, sokkal inkább a gazdaság élénkítésére kellene helyezni a hangsúlyt" - mondta Belyó Pál. A június eleji költségvetési megszorítással és a sáveltolással kapcsolatban megjegyezte: a versenyképességet javító intézkedésekre szükség volt és továbbra is szükség van. Logikusnak nevezte a költségvetési kiadások visszafogását, és kedvezőnek tartotta, hogy az MSZP gazdasági programcsomagja felhívja a figyelmet a reáljövedelmek és a GDP növekedése közötti szorosabb összhangra. A kormány intézkedései javították ugyan a vállalkozások működési környezetét, hatása azonban csak mérsékelten és nem közvetlenül jelenik meg az exportban - tette hozzá. Belyó Pál szerint az exportra termelő vállalatok inkább közvetlen támogatásokat, elsősorban adócsökkentést szeretnének elérni, ami azonban nincs összhangban az EU szabályozásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.