BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jobb minősítést vár az ÁÉB

A Moody's Ba1/NP kategóriába sorolta az ÁÉB bankot, ami két osztattal jobb, mint a pénzintézet 25,54 százalékát birtokló orosz Gazprombanké. (A legnagyobb tulajdonos gyengébb besorolása kedvezőtlenül befolyásolta az ÁÉB minősítését is.) A magyar hitelintézet közleménye szerint tőkeerejére D+ minősítést kapott, amely azonos a Budapest Bank és a K&H minősítésével, de rosszabb, mint amit az MKB vagy az OTP Bank kapott.

A Moody's döntésénél az ÁÉB stabil piaci helyzetére alapozott, amely jórészt az OAO Gazpromhoz és az energiaszektorhoz köthető. A hitelek koncentrációja igen nagy, ugyanakkor kedvező trendnek ítélték a tevékenység mind jobb diverzifikációját. (Az orosz ügyfelek a hitelkihelyezés 30 százalékát adják, míg a magyarok 40 százalékot képviselnek.)

A nyolcadik legnagyobb hazai bank nemcsak más iparágakban terjeszkedett, de a lakossági szegmens jelentőségét is növelte. (Annak bevételben képviselt aránya így is csak 5 százalék.) Újdonság a nemrégiben a Zalakerámia Rt.-ben szerzett sratégiainak tekintett tulajdonrész is.

A befektetési minősítéstől mindössze egy osztattal elmaradó pénzügyi erő besorolást az ÁÉB minél hamarabb szeretné feljebb tornázni. Erre jó esélyt látnak, mivel nemcsak a saját piacaikon látnak növekedési lehetőséget, hanem abban is bíznak, hogy anyabankjuk minősítése fokozatosan javul. (VG)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.