A Euromoneynak a feltörekvő országok 250 legnagyobb bankját vizsgáló tanulmánya szerint Kelet-Közép-Európa bankjai jól teljesítettek tavaly. Még ha gazdasági nehézségek felléptek is, mint például Lengyelországban, a strukturális reformok folytatódtak, s a közelgő uniós csatlakozásnak köszönhetően sok intézmény hitelminősítési besorolása is javult.
Jellemző, hogy a legnagyobb bankok külföldi csoportok vagy az állam tulajdonában vannak. Ez alól csupán két kivétel van: a lett Parex és a magyar OTP Bank. Az elemzés rámutat: a külföldi tulajdonosok megjelenése mindenütt felgyorsította a nyugati rendszerbe való integrálódást, s sokat javultak a kockázatkezelési és finanszírozási technikák is.
A korábbi, lakossági és vállalati megtakarításokra fokuszáló stratégiákat a vállalati hitelpiacok telítődésével mindinkább a lakossági kihelyezés fejlesztése szorítja háttérbe. Látványosan nő a fogyasztási és kártyakölcsönök volumene is. A legnagyobb bővülést a jelzálogpiacok mutatják: Csehországban és hazánkban az állami szubvenciók, Romániában az EBRD támogatásai segítik a kibontakozást. Ugyanakkor a külföldi tulajdonosok továbbra is erősen kézben tartják a kockázatokat, így a növekvő kinnlevőségek nem vezetnek egyértelműen a portfóliók romlásához. Ezen a téren határozott javulásra csak Lengyelországban van szükség.
Eközben Oroszországban az 1998-ban fizetésképtelenné vált bankok fokozatosan eltűnnek a rendszerből, a többi pedig egy közös betétvédelmi rendszer kialakításával van elfoglalva.
A közel-keleti régióban az iraki háború okozta visszaesést igyekeznek kiheverni a hitelintézetek, míg Dél-Amerikában a nemrég véget ért makroválság terheitől próbálnak szabadulni.
A bankokat saját tőke alapján rangsoroló lista élén tavaly óta lényegében nincs változás: az első négy helyen Kína állami pénzintézetei állnak, mellettük az első tízbe három szingapúri, egy dél-koreai, egy tajvani és egy hongkongi került. A legtöbbet visszaesők közt főként latin-amerikai és közel-keleti bankokat találunk, míg a legnagyobb előrelépést távol-keletiek produkálták. Eközben az orosz és kínai hitelintézetek tartották helyüket, a régiónk listájára felkerült bankok pedig többnyire javítani tudtak. Az OTP a 133.-ról a 95., a lengyel Bank Gospodarstwa Krajowego a 132.-ről a 100. helyre lépett előre, míg a szlovén Nova Ljubljanska banka 37 helyet erősítve, a 140. pozícióra került. Tíz helyet visszacsúszott a 126. román Banca Comerciala Romana, s öt helyet veszített a Powszechna Kasa is. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.