Kiváló első fél évet tudhat maga mögött a hazai bankszektor, hiszen szemben a gazdaság növekedési ütemének lassulásával, az adózás előtti eredményt 45 százalékkal, 117,3 milliárd forintra sikerült feltornázniuk, miközben a mérlegfőösszeg 12,6-del, 11 479,8 millió forintra nőtt. A július-augusztusi hónapok adatai szerint a mérlegfőösszeg bővülése tovább folytatódott - számolt be Szepesi György, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főosztályvezetője a pénzügyi intézmények első féléves teljesítményét összegző múlt pénteki sajtótájékoztatóján.
Az eredményesség erőteljes javulása mögött döntően a hitelezési tevékenység - ezen belül is a lakáshitelek - növekedése húzódott meg. Ebben szerepet játszottak az előre hozott hiteligények, amely a jogszabályváltozások számlájára írható, ám július-augusztusban sem csökkent a hitelkereslet. Emellett azonban gyorsan nőttek a fogyasztási, áruvásárlási hitelek, a gépkocsi-finanszírozási igények is. A háztartások hitelállománya átlépte a 2000 milliárd forintot, amiből a lakáshitelek 1200 milliárdot tettek ki. A PSZÁF a közeljövőben célvizsgálatot tart az ügyfélkörnél, mondván, feltételezni lehet, hogy egy részük nem tud majd eleget tenni a kötelezettségeknek.
Ami a betéteket illeti, ezek volumene alig nőtt. A háztartások az első negyedévben még 1,9 milliárd forinttal nettó megtakarítók voltak, a második negyedévben azonban már mintegy 36 milliárd forinttal több hitelt vettek igénybe, mint amenynyit megtakarítottak. A bankrendszer bővülését a külföldi források finanszírozzák - hangzott el a tájékoztatón.
A bankszektor mind a januári spekulációs, mind a júniusi sáveltolási időszakhoz alkalmazkodott - hangsúlyozta Szepesi György. A bankok profitnövekedéséhez a mérlegen kívüli tevékenység is hozzájárult, amely szinte teljes egészében a származtatott ügyleteket (deviza swap, határidős) jelentette. A mérlegen kívüli állomány elérte a mérlegfőösszeg 96,1 százalékát, szemben a 2002. végi 70,3-del. A hitelezési aktivitás nem veszélyezteti a szektor tőkeellátottságát (14-15 százalék között mozog), de 3-4 bank esetében a fizetőképességi mutatót a kötelező 8 százalék közelébe csökkentette. A tőkearányos nyereség (ROE) 19,58-ról 24,48 százalékra javult egy év alatt, míg az EU-átlag alig haladja meg a 10 százalékot. Az első félévi eredménynövekedés nem ismétlődik meg a második fél évben, legalábbis az azóta eltelt időszak erre utal, de a szektor jövedelmezősége jobb lesz, mint 2002-ben - vázolta fel a kilátásokat a főosztályvezető.
A szövetkezeti hitelintézetek hitelezési dinamikája is bővült az elmúlt egy évben (10,1 százalékkal). Ehhez az eszközök átcsoportosításával teremtették meg a forrást: mérsékelték az értékpapír-, illetve likvid állomány volumenét. Az adózás előtti eredményük 46,3 százalékkal nőtt - mutatott rá Szepesi György -, ugyanakkor itt már megfigyelhető a portfólióminőség romlása, a tőkemegfelelési mutató pedig egy év alatt 15,49-ról 14,94 százalékra mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.