Az állampapírpiacot több sokkhatás is érte tavaly, a kockázatmentesnek tartott kötvény veszteséget termelt (a MAX index 0,3 százalékos mínuszt mutatott év végén), s úgy tűnik, az év első hónapja sem hozta meg a várt fordulatot. Sőt, a MAX index az idén további 3 százalékos lemorzsolódáson esett át. Így nem is lehet csodálkozni azon, ha az államkötvényalapokból változatlanul elvándorol a tőke.
A befektetők számára fontossá vált a tőkegarancia, s ha ez egy vonzó hozamígéret lehetőségével párosul, akkor a magánszemélyek vevők rá, még ha zárt végű konstrukcióról is van szó - indokolják a piaci befektetők a garantált alapok növekvő számát. A K&H Alapkezelő másfél hete indította el a Fix alapcsalád legújabb tagjának, a Fix Plusz befektetési jegyeinek jegyzését. Hasonló konstrukcióval rukkol elő az OTP Alapkezelő is, s a hírek szerint több alapkezelő is garantált alap létrehozásán gondolkodik.
A jelenlegi kamatkörnyezet optimális a garantált alap létrehozására - mutatnak rá a szakemberek. A magas hozamok lehetővé teszik, hogy a vagyon kisebb részét fektessék be államkötvénybe az alapkezelők, amellyel a tőkegaranciát biztosítják, s nagyobb részt fordíthassanak részvényopciók vásárlására, illetve jó részesedést nyújthassanak az indexnövekményből - magyarázzák az alapkezelők.
A szakemberek szerint az első fél évben érdemes ilyen konstrukciókkal kijönni, hiszen egy csökkenő kamatkörnyezetben már nem olyan attraktív ez az alap. Tavaly nyáron például 7 százalékos hozamszinttel kalkulálhattak az alapkezelők, most 10-11 százalékossal, s mint egyesek megjegyezik: egy-két százalék is nagymértékben megdobhatja a participációt, azaz hogy az említett részvénypiacok árfolyam-emelkedésének hány százalékát fizeti ki az alapkezelő a befektetésijegy-tulajdonosoknak. Ennek mértéke jelenleg 100 százalék vagy a feletti is lehet hazánkban, szemben a nyugaton fellelhető 65-75 százalékossal. Ez mindenesetre mit sem von le a garantált alapok népszerűségéből a fejlett piacokon, hiszen nagy kockázatot nem futnak a befektetők. A nyugati paletta igen színes, bár a konstrukció alapja mindenhol ugyanaz (zéró kupon jellegű konstrukcióval biztosítják a tőkét a futamidő végére), a fennmaradó részt többféle instrumentumba fektetheti be az alapkezelő.
Magyarországon még most ismerkednek a magánszemélyek a garantált alapokkal, így az egyszerűbb variációknál célszerű maradni - vélik a piaci szereplők. Igaz, a többség hiányolja a nyílt végű formát, amit egy törvénymódosítással a jövőben szeretnének is megváltoztatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.