BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnőtt az osztalékfizetési kedv

A tőzsdei cégek eddig megjelent osztalékfizetési javaslatai már meghaladják a 126 milliárd forintot, ami az érintett cégek esetében közel 62 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A tavalyihoz képest kiugróan magas osztalékot ajánl a Matáv, amely önmagában 54 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. A nagyobb cégek közül még hiányzik a Richter és a Mol osztalékfizetési ajánlata.

Mintegy 20 tőzsdei cég tette közzé eddig, hogy milyen mértékű osztalékot javasol az igazgatósága kifizetni a tavalyi évi gazdálkodás után. A Világgazdaság által megvizsgált 20 cég közül tíz a tavalyinál többet, 5-5 pedig kevesebbet, illetve ugyanazt ajánlotta, mint 2003-ban.

Az eddig megjelent osztalékjavaslatok több mint 126 milliárd forintot tesznek ki, ami a vizsgált cégek esetében 77 milliárd forinttal haladja meg a tavalyit. Ez közel 62 százalékos növekedés, ami elsősorban a Matáv 73 milliárd forintos rekordosztalékának tudható be. A Matáv így közel négyszeresét fizeti a tavalyi évi osztalék mértékének.

A 126 milliárd forintban már figyelembe vettük, hogy az OTP-nél Csányi Sándor elnök-vezérigazgató részvényenként 60 forintos osztalékfizetésre utalt, bár ezt hivatalosan még nem közölték. Ez 16,8 milliárd forint kifizetését jelentené az OTP-nél, szemben a tavalyi nulla forinttal. A 126 milliárdban benne van a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. által osztalékra szánt 779 millió forint is. Ezt azszeget azonban a tavalyi évi összehasonlításban még nem vettük figyelembe, mivel a társaság csak tavaly november óta tőzsdetag. A bankok közül növelte osztalékát az IEB is, amely 76 százalékkal többet, vagyis közel 480 millió forintot szán erre a célra.

A szokásoknak megfelelően jelentősebb osztalékot fizetnek az áramszolgáltatók is. Közülük egyedül az Émász fizet a tavalyinál kevesebbet. A cég tavaly még 1,2 milliárd forintot osztott szét a tulajdonosok között, az idén viszont várhatóan nem lesz kifizetés ennél az áramszolgáltatónál.

Rekordosztalékra készülnek viszont az Elműnél, ahol egy év alatt 1500 forintról 1900-ra nőhet a kifizetett pénz mennyisége részvényenként. A Dédász is rekordosztalékot fizethet tulajdonosainak. A részvényenkénti 1000 forint azt jelenti, hogy közel 3 milliárd forintot szánnak a részvényeseknek, ami 30 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi összeget. A Titász is 740-ről 835 forintra emelte osztalékfizetési javaslatát, míg a Démász osztalékjavaslata részvényenként 1111-ről 1 200 forintra nőtt.

A vegyipari cégek közül a BorsodChem is emelte osztalékának mértékét. A részvényenkénti 260 forintos javaslat valamivel több, mint 3 milliárd forint kifizetését jelenti, ez 18 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

A tavalyinál kisebb osztalékot fizet a BIF, ahol részvényenként 50 forinttal kevesebbhez, vagyis 100 forinthoz juthatnak tulajdonosok, de még ehhez szükség lesz a nyereségen felül az eredménytartalék felhasználására. A tavalyi részvényenkénti 510 forintos osztalék után az idén nem fizet semmit a Brau, és nem fizet a Fevita sem, amely tavaly még 40 forintot adott részvényenként.

Az elmúlt évhez hasonlóan nem fizet osztalékot a Synergon, a Fotex és a Domus. A Zwack ötödik éve 750 forintos részvényenkénti osztalékot javasol, és az Egis is marad a tavalyi 120 forintos mértéknél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.