A BÉT és tulajdonosai a BÉT-en?
Külföldi cégek részvényeinek ez évi BÉT-es premierjében bízik Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök, aki a Magyar Nemzetnek adott interjúban elmondta: szeretné, ha magyar középvállalatok mellett a három fő tulajdonos, a Bank Austria Creditan-
stalt, az Erste Bank és a Raiffeisen Bank papírjaival is kereskedni lehetne a BÉT-en. A BA-CA részvényei egyébként a varsói tőzsdén forognak, míg az Erste a prágai parkett legnagyobb kapitalizációjú szereplője, miközben mindkettő papírjait Bécsben is jegyzik.
Az elnök a Világgazdaságnak elmondta: a tőzsde vezetése dolgozik azon, hogy meggyőzze a három meghatározó tulajdonost a bevezetés előnyeiről. Ez nem pusztán addicionális likviditást jelentene számukra, hanem limitált költségek mellett marketinglehetőséget és még több nyilvánosságot azon túl, hogy a lépés a BÉT nyereségességét és imázsát is javítaná. Szalay-Berzeviczy szerint mindehhez szükség van a tőkepiaci törvény módosítására annak érdekében, hogy tőkeemelés nélkül is lehessen tőzsdei bevezetést kezdeményezni. De képessé kell tenni a BÉT-et is arra, hogy angolul és németül megjelent gyorsjelentéseket is elfogadjon. A tőzsdeelnök úgy véli, ezáltal jelentős bürokratikus akadályok hárulnának el a külföldi cégek útjából, ami ezen a téren versenyképesebbé tenné a BÉT-et mind a lengyel, mind a cseh piacnál.
Szalay-Berzeviczy szerint 2005-ben négy-öt új cég is feltűnhet a pesti porondon, ezek egyike a BÉT Rt. Az elnök lapunkkal közölte: a BÉT menedzsmentje mindent megtesz azért, hogy az áprilisban várható közgyűlésen megkapja a tulajdonosok 75 százalékának felhatalmazását a nyilvános részvénykibocsátáshoz. Az ebből származó friss tőke a BÁT és a Keler megvásárlásának képezné a fedezetét. A kibocsátást a főként hazai lakossági és intézményi befektetőknek szánt papírok tőzsdei bevezetése követné, optimális esetben még ez év őszén.


