Minden követ megmozgatnak a hitelintézetek
A Magyar Bankszövetség kibővített elnökségi ülésén részt vevők szerint a banki különadó bármilyen címen való meghosszabbítása alapvetően sérti a verseny-, szektor- és intézménysemlegességet, ezért nem elfogadható a bankszektor számára.
Nyers Rezső, a bankszövetség főtitkára – akit az MTI-Eco idézett – elmondta: a keddi ülésen részt vevők úgy ítélték meg, hogy a javaslat alkotmányossági szempontból vitatható. Ha szükséges, a bankok megteszik a megfelelő jogi lépéseket – hangsúlyozta a bankszövetség főtitkára. A szolidaritási adó bevezetését a bankok nem kifogásolják.
A főtitkár emlékeztetett arra, hogy a szektor két év alatt banki különadó címen összesen 70-80 milliárd forintot fizet be a költségvetésbe. A hitelintézetekre és pénzügyi vállalkozásokra eredetileg két évre, 2005-re és 2006-ra kivetett úgynevezett bankadót (mértéke a társasági adóalap 8 vagy a kamatkülönbözet 6 százaléka) a kormány javaslata szerint 2007-től az állami kamattámogatás alapján fizetendő 20 százalékos járadék váltaná fel, amelyet csak a hitelintézetek fizetnének.
László Csaba, a KPMG adóosztályának partnere, korábbi pénzügyminiszter a közelmúltban úgy nyilatkozott: szinte „halálbiztos”, hogy a hitelintézetek kamattámogatás-adóztatására vonatkozó javaslat nem marad meg mostani formájában, mert kezelhetetlen. László Csaba véleménye szerint tisztázni kell, kik lennének a jogszabály alanyai, és a hatálya pontosan mely kamattámogatásos hitelekre terjed ki. VG


