BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

CEC-privatizáció - Háttér

Az OTP Bank Nyrt. nem adott be javított kötelező érvényű ajánlatot a péntek reggeli határidőre a romániai Casa de Economii si Consemnatiuni C.E.C.-S.A. (CEC) többségi, 69,9 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására - közölte az OTP a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter ezután péntek reggel bejelentette, hogy a kormány leállítja a CEC privatizációs procedúráját, mert a vártnál kisebb értékűek voltak a vételi ajánlatok és mivel egyetlen végleges pályázatot kapott, a görög NBG bankét. A miniszter közölte, hogy az eladás nem kerül le véglegesen a napirendről, de egy két-év is eltelhet, amíg újra elindítják annak újabb folyamatát, most a bank átalakítására összpontosítanak.

A romániai takarékpénztár csaknem másfél éve tartó privatizációs folyamatában az OTP Bank 2006. július 17-én adott be kötelező vételi ajánlatot.

A közleményben az OTP emlékeztet arra, hogy 2004-ben megvásárolt romániai leánybankja, az OTP Bank Romania fejlesztésére már eddig is jelentős pénzügyi- és humán erőforrást koncentrált. Az OTP Bank Romania organikus fejlődése dinamikus, a termék- és szolgáltatás-fejlesztés folyamatos, a piaci részesedés nő, a bankfiókhálózat bővül.

Pénteken reggel 7 óráig adhattak be javított végleges ajánlatot a román Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) takarékpénztár többségi részesedésének a megszerzésére a pályázó bankok, az OTP és a görög Ethniki Trapeza (National Bank of Greece).

Vladescu korábban azt nyilatkozta, hogy a javított ajánlatok megérkezésének a napján már meg is nevezik a privatizáció nyertesét.

A román kormány a CEC 69,9 százalékát tervezi értékesíteni. A kormány ezen kívül 5 százalékos részesedést a CEC alkalmazottainak ajánl fel, a maradék mintegy 25 százalék állami kézben maradna, illetve - amint korábban erre elhangzottak utalások - később tőzsdei kibocsátásra kerülhetne.

A CEC mérlegfőösszegét tekintve, Románia ötödik pénzintézete, és az utolsó privatizálásra váró állami nagybank.

A piac valószínűleg kedvezően fogadja a hírt, hiszen néhány hete, amikor a Moody''s lerontotta egy fokozattal az OTP-csoport pénzügyierő-osztályzatát az addigi "B mínusz"-ról - az egyébként még mindig igen jó - "C plusz"-ra, éppen a csoport terjeszkedésére hivatkozott. A BÉT-en péntek délelőtt emelkedett az OTP árfolyama.
A pénzügyierő-osztályzat rontásához fűzött indoklásában a Moody''s felidézte, hogy az OTP Bank az idén felvásárolta a Raiffeisenbank Ukraine 100 százalékát, az orosz Investsberbank 96,4 százalékát, a szerb Kulska banka 67 százalékát, a montenegrói Crnogorska komercjalna banka (CKB) 100 százalékát és szerbiai Zepter Banka 75,1 százalékát, összesen mintegy 1,3 milliárd eurót költve ezekre az akvizíciókra. Az OTP emellett komoly mértékben jelen van Bulgáriában a DSK révén, valamint - jóllehet kisebb mértékben - Szlovákiában az OTP Banka Slovensko, Horvátországban az OTP Bank Hrvatska, és Romániában az OTP Bank Romania érdekeltségekkel.
Az elemzés akkor utalt arra, hogy a romániai CEC és a horvátországi Diners Club Adriatic lehetséges felvásárlása még mindig napirenden van. Jóllehet ezeknek az akvizícióknak a valószínűsége alacsony, az esetleges sikeres ajánlattétel tovább rontaná az OTP kockázati profilját, és még jobban megterhelné a cég vállalatvezetési erőforrásait, aminek negatív minősítési következményei lehetnek - figyelmeztetett a Moody''s. (MTI Eco)

-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.