Új igazgatósági tagokat nevezett ki az Inter-Európa Bank tegnapi közgyűlése. A grémium a tavaly november 21-én az igazgatósági tagságáról lemondott Nicola Calabro helyébe a Sanpaolo IMI romániai bankjánál vezérigazgatói tapasztalatokat szerzett Marco Capellinit választotta hároméves időtartamra. A közgyűlés a tavaly szeptember 1-jén felügyelőbizottsági tagságáról lemondott Lucidio Albrigo helyére négyéves időtartamra Enrico Arrigonit választotta. Előterjesztés az IEB és a CIB magyarországi fúziójáról, a nyilvános vételi ajánlatról nem szerepelt a napirenden. Mivel alacsony, 10 százalék körüli az Inter-Európa Bank közkézhányada, így vélhetően az itáliai tulajdonos nagyvonalú lesz, és háromszoros könyv szerinti érték felett teheti majd meg vételi ajánlatát az IEB-re – véli Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír vezető elemzője. Véleményét a közép-európai bankok árazása szerint alakította ki, ám konkrétumot még nem lehet mondani, hiszen nem ismertek az IEB tavalyi gazdálkodására vonatkozó adatok.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete arról tájékoztatta lapunkat, hogy a nyilvános vételi ajánlat tekintetében az IEB „a törvényes határidőn belül van”. Nem hivatalos értesüléseink szerint az anyabank január 3-án értesítette a felügyeletet a tulajdoni hányad változásáról, a vonatkozó törvény szerint pedig a befolyásszerzés bejelentésétől számított tizenöt napon belül kell megtenni az ajánlatot és nem a befolyásszerzés dátumától. Így a héten várható a nyilvános vételi ajánlat bejelentése.
Magyarországon még csak a tulajdonosi szinten jelentkezik a Sanpaolo IMI és a Banca Intesa fúziójának hatása, az olasz hitelintézetek tulajdonában lévő CIB Bank és az Inter-Európa Bank működését alapjaiban nem érinti. A piaci spekuláció szerint a két magyarországi bankot összeolvasztják, és ez az Inter-Európa Bank esetében akár nyilvános vételi ajánlatot, tőzsdei kivezetést is hozhat. A két magyarországi leány, az IEB és a CIB egyesülésével a harmadik legnagyobb hitelintézet jöhet létre Magyarországon.
Az anyabankok fúziójáról szóló, először híreszteléseknek, majd a konkrét és hivatalos bejelentéseknek köszönhetően az IEB részvényei tavaly a Budapesti Értéktőzsde második legjobban teljesítő instrumentumai voltak. Az elmúlt év folyamán mintegy 112 százalékkal nőtt az árfolyamuk.
A CIB Bank anyavállalata, a Banca Intesa, valamint az IEB anyacége, a Sanpaolo IMI fúziója jogi értelemben ez év január elsejétől hatályos. A tegnap megrendezett idei első, rendkívüli közgyűlésen az új igazgatósági tagok mellett a felügyelőbizottság átalakulásáról is határoztak a résztvevők. Az anyabankok fúziója miatt módosították az alapszabályt, a legfőbb változás – az IEB az Intesa Sanpaolo bankcsoport tagja – átvezetése is megtörtént. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.