BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelmi csúcson az OTP

A BUX-kosárban szereplő likvid részvények félévi nyerteseinek a listáját az Econet vezeti 115,19 százalékos erősödéssel. A nem indextagok közül viszont 188,75 százalékos száguldással a Genesis napelemgyártó az első. Az andalúziai kormánytámogatás, új részvényjegyzési lehetőség és további spanyol kormányzati segítség reményének kapcsán a papír gyakran még a blue-chip-aspiráns Egis forgalmát is megszégyenítő, napi több százmilliós forgalomban drágult.

A kis és közepes kapitalizációjú részvények közül többen is új csúcsokat állítottak be, ennek megfelelően a BUMIX is történelmi rekordértéken, 3246,53 ponton zárt múlt pénteken, ugyanezen a napon az Állami Nyomda 12 400 forintos záróárral megdöntötte korábbi csúcsát, a múlt hónapban ért el rekordot a GSPark és az Émász is, az FHB pedig május végén 2343 forinton napközbeni és június 4-én 2337 forinton záró csúcsot ért el. Az indextagok közül a legnagyobb vesztes a Richter és az Egis úgy a féléves, mint az 52 hetes listán.

Az OTP az elemzők által követett, tehát intézményi befektetőknek is ajánlott papírok közül remekül teljesített: az idei első fél évben 21 százalékkal drágult, az elmúlt 52 hét alatt pedig 77,27 százalékkal erősödött, és az utolsó júniusi kereskedési napon új, 10 600 forintos történelmi csúcsot állított be. A Világgazdaságnak nyilatkozó brókerek elmondták, hogy az elmúlt hét utolsó három napján a masszív Mol-eladásokból befolyó pénz az OTP piacára áramlott.

A legnagyobb magyar független brókerház, a Concorde idézte a Citigroup egy tavaszi elemzését, amely szerint az aranyrészvény eltörlése megnöveli annak az esélyét, hogy felvásárolják az OTP-t, és támaszt jelent a bankpapír árfolyamának, különösen abban az esetben, ha a menedzsmentnek nehézségei támadnának a célszámok elérésében, és így akár fontolóra vennék a bank eladását. Erről persze most szó sincs, a Molhoz hasonlóan az OTP sem teljesen védtelen, de ha egyre többen gondolják úgy, hogy a magyar bank akvizíciós célponttá válik, akkor csak amiatt kezdik venni a papírt, mert arra számítanak, hogy mások is ezt gondolják. Támaszt adhat az OTP árnövekedésének, hogy a júniusban közölt öt új, jellemzően megemelt elemzői célár közül három 12 000 forint fölötti értéket jelöl meg vételi vagy felhalmozási ajánlással. (A legkiemelkedőbb ezek közül az HSBC év végére 12 308, a JP Morgan 2010-re 19 412 forintos részvényenkénti célárat vár.)

A Molhoz kötődnek a további csúcsok, hiszen piacán volt a BÉT történelmének eddigi legnagyobb napon belüli forgalma. Június 26-án 214 milliárd forint értékben kelt el, ráadásul hat százalékot erősödve, 30 000 forintos történelmi zárócsúcson, miután napközben 30 200-on is forgott. Ezen a napon zárt 29 441,80 pontos abszolút csúcson a BUX is, amely 2007 első fél éve során 16,44 százalékkal erősödött.

A magyar olajpapír ezzel a féléves ranglista nyolcadik helyére került 28,24 százalékos erősödéssel, az elmúlt egy év időszakát nézve pedig a 11. helyen szerepel 30,05 százalékkos drágulással.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.