BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az OMV nem zárja ki további Mol-részvények vásárlást, a cél a baráti egyesülés marad

Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern részesedése 18,9 százalékra nőtt a nyár elején a Mol-ban, és a jövőben sem zárható ki, hogy kis mennyiségben további részvényeket vásárol megfelelő áron a piacon - jelentette ki Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója csütörtökön az MTI-nek. Korábban a cégnél 18,6 százalékos részvényhányadról szóltak.

A vásárlások még júniusban történtek. A vállalat féléves eredményének közzététele alkalmából adott interjújában a vezérigazgató ismételten megerősítette, hogy az OMV "strukturált tárgyalásokra", baráti egyesülésre törekszik a magyar konszernnel, olyan helyzet kialakítására, amelyből "mindkét fél nyertesen jöhet ki". Arra a kérdésre, hogy mi veheti rá a Mol vezetését és a magyar kormányt eddigi elutasító álláspontjának megváltoztatására, azt válaszolta: meggyőződése, hogy elsősorban a piacon tapasztalható növekvő verseny és az energiaágazatban lezajló konszolidációs folyamat fogja kikényszeríteni a szövetséget. Úgy véli, ha túl tudnak lépni az "érzelem fűtötte vitán", pusztán a tényekre támaszkodva bizonyosan sikerül majd megoldást találni, amely előnyös lesz minden érintettnek, a részvényeseket is beleértve. Jelenleg azonban nem folynak egyeztetések a Mol-vezérkarral.

Tisztázta, hogy az a 5,94 százaléknyi Mol-részvénycsomag, amelyet a Bank Austria Creditanstalt AG (BA-CA) közvetítésével vásárolt a nyár elején, és a banknál volt letétbe helyezve, részét képezi a csaknem 19 százalékos pakettnek. (Egy másik nyilatkozatában azt mondta: az OMV-nak nem áll szándékában, hogy részesedését 25 vagy 33 százalékra növelje a magyar cégben, a részvényhányad fokozatos, "lopakodó" emelésével érve el az átvételt.) Közölte, hogy a cég jelenleg nem tervez jelentősebb beruházásokat Magyarországon, hanem a már létrehozott, a piaci forgalom 14-15 százalékát kitevő, szerinte hatékonyan működő szolgáltatások minőségét kívánja tovább javítani.

Ami az OMV fejlesztési stratégiájának fő célkitűzését illeti, Ruttenstorfer kifejtette, hogy az főképpen a feltárás és a termelés bővítésére irányul az eszközölt kapacitások kihasználásával. A jelenlegi napi 322 ezer hordós olajkitermelést 400 ezerre, sőt a továbbiakban félmillióra szeretnék növelni. A finomítás területén elsősorban Közép- és Délkelet-Európában tervezik a tevékenység felfuttatását, Németországtól egészen Törökországig. Hasonló bővítést irányoztak elő a gázágazatban is, a mostani, évi 14 millió köbméternyi termelést 20 millióra kívánják emelni. - Az a véleményünk, hogy az olaj- és gázágazatban tovább folytatódik a konszolidáció Közép- és Délkelet-Európában - mondta, utalva arra, hogy már csak egy olyan ország van, ahol a privatizáció még nem zajlott le: Szerbia. Szerinte nemcsak Oroszország részéről, hanem nyugatról is jelentős versenypiaci nyomás fog nehezedni a térség cégeire, ami fokozza az összefogás szükségességét, hogy olyan erős olaj- és gázipari formációk jöjjenek létre, amelyek képesek felvenni a harcot.

Azzal a hírrel kapcsolatban, hogy Oroszország felajánlotta Ausztriának, csatlakozzon a tervek szerint orosz-olasz együttműködésben megépülő, Déli Áramlat nevű gázvezetékhez, amely a Fekete-tenger alatt szállítana gázt Oroszországból Európába, Ruttenstorfer kijelentette: az OMV üdvözöl minden kezdeményezést, amelynek segítségével növelni lehet a földrész, elsősorban Közép- és Délkelet-Európa gázellátását. Egyben leszögezte, hogy az OMV továbbra is elkötelezett marad a Kaszpi-tenger térségében fekvő gázmezőket Európával összekötő, Oroszországot elkerülő Nabucco-vezeték kiépítésére létrehozott, általa vezetett konzorcium mellett, még ha egyéb megoldások is érdeklik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.