Illeték. A hazai ingatlanlízing meglehetősen szerény szeletet hasít ki a teljes lízingállományból (az aránya – a hiteljellegű finanszírozástól megtisztítva – 6,5 százalék a 17,4 százalékos európai átlaggal szemben), ám szakértői vélemények szerint ennek az ingatlanfinanszírozási formának a népszerűbbé válásához az illetékszabályozás átalakítására van szükség mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben. A kedvező szabályozási változások révén növekedne a lízing aránya, ráadásul a külső finanszírozás bővülése mellett is stabil maradna a finanszírozási rendszer – véli Kiss Zoltán, a hazai ingatlanlízing-piac harmadik legnagyobb szereplőjének, a Hypo Alpe-Adria Leasingnek a vezérigazgatója.
A kis- és középvállalati szektorban – ahol kulcsszerepe lenne az ingatlanlízingnek – a meglévő (visszlízing), illetve a vásárolni kívánt (részletre vétel) telephely finanszírozása esetében, tehát az ingatlan tulajdonosváltásainál 10-10 százalékos illetékteher fizetendő, ez gyakorlatilag minimalizálja a lízingfinanszírozás esélyeit. Ez azt jelenti, hogy a visszlízingnek a hitelhez viszonyítva minimum 12 (amennyiben a lízingcég rendelkezik a 2 százalékos kedvezménnyel), kedvezőtlen esetben 20 százalék a felára. Jóllehet pont ez a forma lehetne a szabad felhasználású jelzáloghitelek tökéletes és biztonságos alternatívája a bankcsoportok számára – mutatott rá Kiss Zoltán. Fontos kiemelni, hogy ingatlan lízingcégen keresztüli vásárlásakor, tehát nem visszlízing esetében a felár a hitelhez képest első ránézésre kedvező, 2 százalék. A forma azonban mégsem terjed el, ugyanis hiába kerül tulajdonba a lízingcég – csökkentve a finanszírozási kockázatot –, ma már a kkv-finanszírozás során nem olyan mértékűek a marzsok, hogy a kockázatcsökkenéssel együtt járó alacsonyabb finanszírozási teher kompenzálja a duplán jelentkező illetéket.
A vállalkozásoknak a külső finanszírozás fedezetére a legfőbb eszköze a saját ingatlanja, ám az elmúlt öt évben felfutott kkv-hitelezésben rejlő lehetőségek mérséklődni látszanak, hiszen a bankok hitelkockázata sem növelhető egy bizonyos határon túl – osztotta meg tapasztalatait a Hypo Alpe-Adria Leasing vezérigazgatója. Az ingatlanlízinget és a hitelt összehasonlítva ugyanakkor az látható, hogy a finanszírozó tulajdonosi pozíciója a fedezethez képest jelentősen kedvezőbb, hiszen egy felszámolási eljárásban sokkal nehezebben érvényesítheti az érdekeit a hitelező (még első ranghelyi jelzálogjog esetében is), mint a bejegyzett tulajdonos. Éppen az előbbiek miatt az ingatlanlízing finanszírozási szerepe a kkv-szektorban lényegesen nagyobb lehetne – tette hozzá –, ha az illetékszabályozás figyelembe venné a lízing sajátosságait, és nem okozna 2–12 százalékos lépéshátrányt.
Az információk szerint a Magyar Lízingszövetség megkezdte az egyeztetést a megfelelő hatóságokkal a lízingcégek „tulajdonszerzéséhez” kapcsolódó illeték ügyében. A szakma gyors reakciót vár, hiszen a jelzálog-hitelezési piacon kialakult kockázatok mérséklésére lenne szükség, ennek nem úgy kell megvalósulnia, hogy a bankok visszafogják a kkv-szektor finanszírozását, hanem oly módon, hogy a korábbi években megszokott lendülettel haladhatnak, csak már nem feltétlenül hitel-, hanem a kockázat szempontjából lényegesen kedvezőbb lízingformában. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.