BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Strabag a bécsi tőzsdén: 6,4 százalékos erősödés

Megkezdődött a kereskedés a Strabag SE osztrák építőipari konszern részvényeivel a bécsi tőzsdén, méghozzá az előző napon közölthöz képest rögtön 6,4 százalékkal magasabb, 50 eurós áron. 


A villachi székhelyű cég csütörtökön bejelentette, hogy részvényei az előre beharangozott 42-48 eurós ársáv felső részén, 47 eurón kerülnek bevezetésre – írja az MTI. A konszern, amelyben a közelmúltban 30 százalékot szerzett Oleg Deripaszka orosz iparmágnás, összesen 28,2 millió részvényt dobott piacra másfél héttel ezelőtt. Egyéni befektetők október 17-ig jegyezhették a részvényeket - fejenként legföljebb 250-et -, az intézményi vásárlók október 18-ig. A vállalat közleménye szerint tízszeres volt a túljegyzés.

Az elsődleges nyilvános kibocsátásból (IPO) összesen 1,35 milliárd eurós rekordbevételhez jutott a konszern: a bécsi tőzsde történetében ez volt a legnagyobb ilyen jellegű ügylet. Az összegből 893 millió euró tőkeemelésnek számít (19 millió új részvény). A három fő tulajdonos, a Haselsteiner család, Oleg Deripaszka és a Raiffeisen/UNIQA konzorcium 9,2 millió darabot értékesített saját részvényeiből, a kibocsátásból 432 millió eurót kasszíroztak. A papírok csaknem egyharmadát osztrák kisrészvényesek jegyezték.

A tőzsdére került 28,2 millió darabbal összesen 114 millióra emelkedett a Strabag-részvények száma. A papírok október 22-től a legjobb részvényeket tömörítő ATX-tőzsdemutatóban szerepelnek. A Strabag papírjait 1996-2003 között már jegyezték a tőzsdén. A mostani ügylet eredményeként a fő tulajdonosok hányada 25-25-25 százalékra csökken. Hans-Peter Haselsteiner igazgatósági elnök a közelmúltban tartott sajtóértekezleten világossá tette, hogy a három fő részvényesre épülő vezetői szerkezet továbbra is fennmarad, és ők mindig azonos arányban fognak részesedni a tulajdonjogból. A tőkeemelésből befolyó összeget elsősorban alapanyaggyártásba, a mamutcég stratégiai irányvonalába illeszkedő akvizíciókba, a virágzó oroszországi és kelet-európai építőipari piacon kívánják befektetni. Nyugat-Európában elsősorban út- és alagútépítés az elsődleges cél.

Az igazgatósági elnök sajtóértekezletén az utóbbi egy évben elért eredmények közül külön kiemelte a királyegyházi cementmű építését. Elmondta, hogy tavalyi termelési értékük 10,4 milliárd eurót tett ki, ezt öt év alatt szeretnék megkétszerezni. Különösen a 2014-es szocsi téli olimpiai játékok beruházásigényét tartotta kecsegtetőnek, már csak azért is, mert a "hazai pályán mozgó" Deripaszka révén a Strabag jó eséllyel indul a megbízásokért. A várható összbefektetések értékét a kormányzati előirányzatokkal együtt 25-30 milliárd euróra becsülte, és úgy fogalmazott: nem az a kérdés, hogy a Strabag hány - és milyen összegű - pályázatot nyerhet el, hanem hogy győzi-e majd kapacitással. Hasonló szellemben nyilatkozott az oroszországi, több ezer kilométert kitevő sztrádaépítésekről is (Moszkva-Szentpétervár, Moszkva-Krasznodar). Szerinte a vállalat akár a tízszeresére is növelheti oroszországi tevékenységét. Az általános célokról beszélve kifejtette, hogy a Strabag SE vezető pozícióra törekszik az európai piacon. A cég több mint harminc országban rendelkezik érdekeltséggel, összesen 56 880 munkavállalót foglalkoztat. A legnagyobb piac továbbra is Németország a termelési érték 38 százalékával, Közép- és Kelet-Európára a bevétel egyharmada jut, ám a térségben, elsősorban az orosz piacon, 29 százalékos növekedést értek el tavaly. 

A Format című osztrák gazdasági és pénzügyi hetilap néhány hete elképzelhetőnek nevezte, hogy az építőipari mamutcég 2009-2010-ig további részvényeket visz piacra, méghozzá olyan arányban, hogy a három fő tulajdonos része 17-17-17 százalékra csökken. Ezt az igazgatósági elnök sajtóértekezletén nem zárta ki.

MTI Eco-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.