A kooperációs terv értelmében az egyesült cég központja Párizsban lenne, ahova még az idén szeretnék átvinni a napi spotkereskedelmet. Később pedig Lipcsében egyesítenék a határidős kereskedést.
A Wirtschaftswoche értesülései szerint a Powernext elnöke, Jean-Francoise Conil-Lacoste venné át a spotkereskedés vezetését, míg az EEX-elnök Hans-Bernd Menzel lenne a létrejövő cég vezérigazgatója.
Nem mindenki örül viszont a közös börzének. A lipcsei tőzsdén jegyzett német RWE kereskedelmi igazgatója, Peter Terium például nem érti, hogy miért Párizs lesz a tőzsde központja, amikor Franciaországban a legkevésbé liberalizált az energiaszektor. Terium úgy véli, hogy Németország lehetne természetes elosztója egy integrált európai áramtőzsdének. Egy másik komoly ellenzője a tervnek a Nordpool, Európa legnagyobb árambörzéje, amely tárgyalásokat kezdett az EEX többi tulajdonosával – a szász tartománnyal és a tartományi áramszolgáltatóval –, hogy megakadályozza az integrációt.
Velük szemben az E.On támogatja a két börze egyesülését. Németország legnagyobb áramszolgáltatójának a vezérigazgatója, Wulf Bernotat szerint nem az a fontos, hogy hol lesz a tőzsde központja, hanem hogy ne érje a szolgáltatókat igazságtalan ármanipulációs vád. Németországban ugyanis az utóbbi hetekben kartellgyanúba keveredtek a nagy áramszolgáltatók, miután 10 százalék körüli áremelést jelentettek be.
Brüsszel is támogatja a tőzsdék integrációját, ettől egységesülő árakat és a kereskedés, árképzés átláthatóbbá váló mechanizmusát várja. A francia és a német árambörze integrációjával, miután az EEX az osztrák és a svájci piacot is magában foglalja, az európai áramfelhasználás harmada kerül közös tőzsdetető alá. GT