BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszáll a BAWAG az MKB-ból?

Az ötödik legnagyobb osztrák hitelintézet megválik az MKB Bankban meglévő kisebbségi tulajdonrészétől – értesült a Die Presse. Arról egyelőre keveset tudni, hogy az MKB valamivel több mint 10 százalékos részvénycsomagját ki veszi meg: logikusnak tűnhet ugyanakkor, hogy az eddigi közel 90 százalékával fő tulajdonos Bayerische Landesbank lesz a vevő.

Az MKB csoportszintű mérlegfőösszege alapján a harmadik legnagyobb bank a magyar piacon. A bank 15,3 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta az első fél évet, ez csaknem háromszorosa az egy évvel korábbinak. Az adó előtti profit hasonló ütemben bővült, és megközelítette a 19 milliárdos szintet. A hitelintézet június végén regisztrált, 1927,1 milliárdos, nem konszolidált mérlegfőösszege 7,4 százalékkal haladja meg a bázisidőszak értékét. A lakossági ügyfelek száma egy év alatt 26 százalékkal bővült, s meghaladta a 220 ezret.

A BAWAG a hét közepén jelentette be azt is, hogy megválik a szlovák Istrobankától és a cseh BAWAG Bank CZ-től, illetve minden, nem banki tevékenységéhez kötődő üzletágtól. Az eladásokra azután kerül sor, hogy az idén egy amerikai alapkezelő, a Cerberus Capital 3,2 milliárd euróért felvásárolta az osztrák bankot, és megbízta a Lehman Brotherst, hogy szervezze meg a cseh és a szlovák leányok eladását. A két bankért 460 millió eurós bevételt várnak. Eredetileg a BAWAG stratégiájában a kelet-közép-európai terjeszkedés szerepelt, de ezt most, úgy tűnik, fel kell adnia, miután nem sikerült elérnie az 5 százalékos piaci részesedésre vonatkozó célját.

Az előző hónapban az osztrák hitelintézet már megvált az ingatlanállományától, amiért 500 millió eurót kapott. 2007 végéig tervezi a bank, hogy megszabadul minden nem banki tevékenységétől, ebből körülbelül 1 milliárd euró bevételt remél.

Prágai lapértesülések szerint a cseh és szlovák bankok vevőjeként az osztrák Raiffeisen, a brit HSBC, a francia Axa biztosítótársaság és esetleg a cseh piacon most megjelent olasz Banco Popolare di Verona jöhet szóba. Az osztrák Wiener Zeitung pedig a Raiffeisen mellett a szintén osztrák Volksbankot nevezte meg lehetséges vevőnek. A Napi Gazdaság értesülése szerint az OTP a szlovák Istrabankát vásárolná meg.

A Cashline tegnapi reagálása szerint ez a hitelintézet összességében kicsinek számít a szlovák piacon, ám komolyabb pozíciókkal rendelkezik a jelzálog-hitelezésben. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.