BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Maradnak a pénztártagok

Mégsem hagyhatják ott magánnyugdíjpénztárukat januártól azok az 50 év fölöttiek, akik belépésük miatt veszteséget „gyűjtöttek” az elmúlt tíz évben. Az erről szóló módosító indítványt ugyanis beterjesztői – kormánydöntés hiányában – visszavonták.

Az egyszeri, két évig érvényes akcióra a módosító indítvány indoklása szerint azért adták volna meg a lehetőséget, mert akik 1999-ig önként léptek be egy-egy pénztárba, azoknak az áttéréssel járó veszteségét a magánpillérnél képződő nyugdíjrészük nem ellensúlyozza. (Ennek ellenére 2002-ben, amikor lehetett, kevesen döntöttek úgy, hogy visszalépnek az állami rendszerbe.)

A tagok nyilván üdvözölnének egy ilyen módosítást, ám a piaci szereplők reakciója korántsem ilyen egyértelmű. Azok a pénztárak hibáztak, amelyek marketingfogásaikkal becsalogatták az embereket a megfelelő tájékoztatás nélkül – osztotta meg véleményét a Világgazdasággal Czöndör Gyula, a Magyar Pénztárszövetség főtitkára. Mint mondta: tisztességtelen lenne, ha emiatt ők kisebb nyugdíjat kapnának.

Hasonló a véleménye Puszta Annának, a Dimenzió Magánnyugdíjpénztár ügyvezetőjének, ugyanakkor hozzáteszi: ha az elmúlt évek során nem változik meg gyökeresen a jogszabályi környezet, úgy az érintettek most nem lennének ebben a helyzetben. Az akkori kalkulációk szerint ugyanis a tagság jó megoldás lehetett volna, azóta viszont egyeztetés nélkül változtak a nyugdíjat érintő szabályok. Az ügyvezető elmondta azt is: bár a pénztáraknak vagyonveszteséget jelentene a módosítás, ők tisztességesen tájékoztatják ügyfeleiket. Állományuk mintegy 10 százalékát érinti a kérdés, ez megközelítőleg 1300 embert jelent.

Az OTP Magánnyugdíjpénztár (OTP MNYP) nem javasolja, hogy az érintettek – a pénztárak és a kormány – elhamarkodottan döntsenek a magán-nyugdíjpénztári tagok időskori megtakarítási kérdéseiről – mondta el lapunknak Nagy Csaba ügyvezető igazgató. A pénztárnál 30-35 ezer embert érinthet az intézkedés. A közvetlenül nyugdíj előtt állók, valamint a most korengedménynyel nyugállományba vonulók esetében elfogadhatónak tartja a javaslatot, hiszen, mint mondja, ők a nyugdíjig visszamaradó idő rövidsége miatt valóban magasabb járandóságot remélhetnek a tb-től. Az OTP MNYP még a tb-rendszerbe való visszalépés határidejének lejárta előtt, 2002 decemberében tájékoztatta 1952 előtt született tagjait a visszalépés lehetőségéről – tette hozzá.

Az Aegon Magánnyugdíjpénztárnál úgy tájékoztatták lapunkat, hogy magánpénztári tagságuk fiatal (32-33 év), az elmúlt években ugyanis inkább pályakezdők választották őket. Emellett tíz éve figyeltek arra, hogy 45-47 év felettieket ne toborozzanak.

Az egyelőre pihentetett módosítással járó tőkeveszteség kellemetlenül érintené a pénztárakat, de veszteségük nem lenne óriási. A kilépett ügyfél ugyanis „csak” a nettó pénzeket kapná meg, az egyéni számlák kezeléséből származó eddigi hasznot nem. VV

Megúszták a bankok az új adót

A pénzügyi tárca elállt azon tervétől, hogy visszaállítsák a bankok céltartalékképzésére vonatkozó adófizetést.

A céltartalék után 16 százalékos társasági adót kellett volna fizetni. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén kiderült, a kabinet elállt a szándékától, és valószínű, hogy a parlament a novemberi zárószavazáson is változatlanul hagyja a szabályokat.

A bankok így megússzák a 20-30 milliárd forintos többletbefizetést.





A céltartalék után 16 százalékos társasági adót kellett volna fizetni. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén kiderült, a kabinet elállt a szándékától, és valószínű, hogy a parlament a novemberi zárószavazáson is változatlanul hagyja a szabályokat.

A bankok így megússzák a 20-30 milliárd forintos többletbefizetést.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.