A befektetőket az is megriasztotta, hogy legújabb adatok szerint az Egyesült Államokban lanyhul a benzinfogyasztás a gallononként 4 dolláros (164,20 forint/liter), új rekord felé tartó kiskereskedelmi árak miatt.
Belátható időn belül azonban nem lehet érdemi olcsóbbodásra számítani, mert a világméretű inflációs veszélytől, a bizonytalan pénzügyi piacoktól és a gyenge dollártól menekülő befektetési alapok, köztük főleg az amerikai nyugdíjalapok továbbra is minden ürügyre és ürügy nélkül is döntik a pénzt a nyersanyagpiacokra, értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresve. Az árakat nem tényleges olajkereslet, hanem a határidős kontraktusok vételére rendelkezésre álló pénz szaporodása emeli.
Manapság a drágaságot nem enyhítik afféle hírek, hogy Szaúd-Arábia napi 300 ezer hordóval növeli a termelést, múlt heti nyilatkozataik szerint más OPEC-országok is hajlandó bármikor növelni a termelést, ha szükséges - miközben a kereslet apadását panaszolják -, vagy hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA)hónapról hónapra csökkenti az idei olajfogyasztás világszintű átlagos növekedésére szóló előrejelzését. Ha az OPEC vezetői újra meg újra kijelentik - amint a múlt héten és már e héten is többször tette az olajexportőr szervezet főtitkára -, hogy a fizikai világpiac bőven, sőt, a keresletet meghaladóan el van látva olajjal, abból az árutőzsdén csupán arra következtetnek, hogy a szervezet nem akarja átfogóan növelni a termelést - újabb indok az árfelhajtásra.
Elemzők azzal a piaci bizalommal is magyarázzák az árlendületet, hogy - amint az IEA fő közgazdásza a napokban rámutatott - a magas árak sem tesznek lehetővé elegendő tartalékpótló beruházást az olajtermelőknél, mert a dollár gyengülése, a többi nyersanyag drágulása és az általános infláció miatt a beruházások is drágulnak. Az előző, 1979-80-as árrekordok után a az olajtermelő beruházások szaporodása és a világgazdaság gyengülése túlkínálatot okozott, 1999 végére az olaj ára 10 dollár alá csökkent. Most viszont, tíz-tizenöt éves távlatban, félő, hogy a termelés növekedése nem fog tudni lépést tartani a kereslet növekedésével, az IEA szerint. Ez persze, mondják egyes londoni szakelemzők, a mostani helyzetben legföljebb 80 dollár körüli árat indokolna.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, júliusi határidőre szerda reggel hordónként (159 liter) 128,65 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 20 centtel olcsóbb a keddi New York-i zárónál. Hajnalban 67 centtel, majd 17 centtel volt olcsóbb a keddi zárónál. Kedden 128,85 dolláron végzett a NYMEX-en, 3,34 dollárral olcsóbban, mint hétfőn. Múlt héten, csütörtökön napközben 135,09 dollárig drágult, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, és idén a harminchatodik napi csúcsdöntés.
Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin a legközelebbi, júniusi határidőre szerda reggel gallononként (3,78 liter) 3,3982 dollár volt a Globexen, 0,0152 dollárral drágább a keddi New York-i zárónál. Kedden 0,0310 dollárral olcsóbbodott. Múlt héten, csütörtökön napközben 3,4380 dollárig emelkedett az ára, ez az új abszolút rekordja, a tizennegyedik egynapi csúcsdöntés az idén.
Szerda reggel a földgáz tízmilliárd brit hőegységenként (btu) 11,790 dollár volt júniusra a Globexen, 0,011 dollárral olcsóbb a keddi NYMEX-zárónál. Kedden 0,056 dollárral olcsóbbodott. Az eddigi rekord a jegyzés történetében 15,78 dollár volt, 2005. december 13-án. Az mai értékben 17,193 dollárnak felel meg.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, júliusi határidőre szerda reggel 128,14 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 17 centtel olcsóbb a keddi zárónál. Hajnalban 25 centtel, majd 14 centtel volt olcsóbb a keddi zárónál. Kedden 128,31 dolláron zárt, 4,06 dollárral olcsóbban, mint hétfőn. Múlt héten, csütörtökön napközben 135,14 dollárig drágult, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1988. júniusi kezdete óta, és idén a harmincnegyedik napi rekorddöntés. A legalacsonyabb ára hordónként 9,55 dollár volt, 1999. decemberben, mai áron 12,10 dollár.
Az európai párlatkereskedelem számára irányadó, antwerpeni, rotterdami és amszterdami fizikai piacra (ARA) alapozott gázolajjegyzés a legközelebbi, júniusi szállításra szerda reggel tonnánként 1234,50 dollár volt az ICE-n, 24,25 dollárral olcsóbb a keddi zárónál. Kedden 1258,75 dolláron zárt, 20,75 dollárral olcsóbban, mint hétfőn. Kedden napközben, 1291,75 dolláron, új csúcsot ért el a legközelebbi határidőre. Az ICE-n zajló tranzakciókkal érintett mennyiségnek hagyományosan körülbelül 1 százaléka kerül tényleges szállításra.
Szerda reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 907,90 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 0,80 dollárral drágább, mint kedden későn. Március 17-én napközben, 1030,80 dolláron, új rekordot ért el.
Az azonnali aranyár január 3-án 869,05 dolláron kezdte a rekordsorozatot, a dollár gyengeségére játszó nemzetközi spekuláció és az inflációs félelmek miatt, miközben a világ tényleges, fizikai aranykereslete csökken, mind az iparban, mind a kiskereskedelemben. Az előző árrekordsorozat 1980. január 21-én fejeződött be az iráni iszlám forradalmat követő piaci felfordulásban, szintén gyors infláció közepette, 850 dolláron, ennek az összegnek a mai vásárlóértéke 2398 dollárnak felel meg. Azóta 1999. augusztus 25-én végzett a legolcsóbban, 253,00 dolláron, ez mai áron 320,57 dollár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.