BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felerősödő piaci félelmek

A hét végére ismét borús hangulatba kerültek a piacok; szinte egyszerre utalt több jel arra, hogy a legrosszabb félelmük beigazolódni látszik. Európát megrázta, hogy a közös térség gazdasága a várttól elmaradó teljesítményt nyújtott a tavalyi utolsó negyedévben, vagyis éppen akkor bizonyosodott be, hogy a növekedést stimuláló elemek szavatosságának lejárta után tetszhalott stagnálás kezdődik, amikor újabb ösztönzőkre nincs esély. Sőt, az eddigiek is olyan komoly terhet róttak a nemzetgazdaságok pénzügyeire, hogy a gyengébb tagállamok, így a mediterrán országok államháztartásai kezelhetetlen adósságspirál közelébe kerültek, ez az egész eurózóna felbomlásának a veszélyét hordozza magában.

Ráadásul amit múlt csütörtökön az uniós kormányfőknek nem sikerült elérniük – nevezetesen azt, hogy a piacokat megnyugtassák a görög válság megfékezésének ígéretével –, arra a holnap kezdődő pénzügyminiszteri csúcson sincs sok esély, pedig így is kilenchavi mélyben az euró árfolyama.

Mindennek igen rossz az üzenete, ugyanis ha kifulladnak az ösztönzők, s ezzel párhuzamosan el kell kezdeni az államháztartás konszolidációját, akkor borítékolható a 70-es évekre emlékeztető évtizedes stagfláció. A diagnózist erősíti, hogy a nagy munkanélküliség mellett megjelent az infláció, hiszen a likviditásösztönzők felhevítettek több szektort, sőt egész térségeket. Ebből az ördögi körből a kivezető út a gyors és radikális kamatemelés lehet, de ez megfordíthatja a pénzpiaci mozgások irányát. A szigorítást a túlfűtött zónákban kezdhetik el, ilyen túlhevített gazdaság a feltörekvő Kína, ahol ráadásul a kormányzati ösztönzők mellett tavaly rekordmértékű, 10 000 milliárd jüannyi banki hitelexpanzió valósult meg, ez ingatlanpiaci lufi formájában jelentkezik a gazdaságban. Bár Peking erre az évre kevesebb, 7500 milliárd jüannyi hitelkihelyezést engedélyezne, januárban már közel 1400 milliárd, vagyis az éves keret 19 százaléka megvalósult. A kínai központi bank ezért a tegnap kezdődött holdújév előtt fokozatos, de gyors paradigmaváltásba kezdett, és beindított egy sor szigorító intézkedést. Például pénteken a jelenlegi 16 százalékról 50 bázisponttal emelték a kereskedelmi bankok kötelező betéttartalékolási rátáját (január óta másodszor). Elemzők szerint hozzá kell szokni, hogy az idén erre rendszeresen sor kerülhet. A tőzsdék idegesen reagáltak, az összes index a negatív tartományba zuhant. Az új korszak azt is jelenti: áprilistól már az irányadó kamatráta emelkedik a mostani 5,31 százalékos szintről. Emellett valószínű, hogy az ez évben várhatóan 3 százalék fölé pörgő infláció kordában tartására a mostani 6,8-es váltóértéken kötött jüant elengedik a dollártól, így az alulértékelt deviza mérsékelt erősödésbe kezdhet. A 12 hónapos határidős jüankötések hozama 6,6 százalékon mozog, ebből kiolvasható, hogy a piac 2,5-3 százalékos devizaerősödést áraz az év végére. GT

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.