BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még olcsóbb forinthitelek

Az év közepére már lelassult a kamatok csökkenése a lakáscélú kölcsönöknél

Már csak néhány bázisponttal ugyan, de tovább csökkent júniusban a forintalapú lakáshitelek átlagos kamatlába, amely így 8,57 százalékot tett ki – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. A hazai devizában denominált lakáskölcsönök árazásának versenyképessége az elmúlt egy év alatt drasztikusan javult: a jegybank által kalkulált, átlagos kamatláb ugyanis még az elmúlt év közepén 12 százalék fölött mozgott, vagyis csaknem 4 százalékponttal magasabban a mostaninál.

A forinthitelek kamatainak csökkenése, illetve a devizaalapú kölcsönökre vonatkozó törvényi szabályozás szigorodása pedig az év közepén az újonnan folyósított lakáshitelek állományán is tükröződött. Az MNB adatai szerint két hónappal ezelőtt már majdnem 20 milliárd forintnyi új forintlakáshitelt folyósítottak a lakossági ügyfeleknek a pénzügyi szolgáltatók, ez az összmennyiség közel 80 százalékát jelentette.

A devizahitelek végleges eltűnésével pedig – hacsak nem változik a szabályozói környezet – tovább erősödhet a verseny a piaci feltételű forintlakáshiteleknél, hiszen a támogatott lakáskölcsönök jelenleg csak egy igen szűk kör által vehetők igénybe. Mindezek tükrében nem meglepő, hogy a lakáshitelpiacon érdekelt bankok legnagyobb része akciós feltételekkel árulja a forintalapú lakáshiteleit: a hitelintézetek honlapjain szereplő ajánlatok többnyire egyes díjtételek elengedéséről, illetve visszatérítéséről szólnak.

A Raiffeisen Bank pedig a napokban jelentette be, hogy jelentősen csökkentette lakossági jelzáloghiteldíjait. Az újonnan folyósított forintalapú lakásvásárlási célú hiteleknél 80, szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig 70 bázisponttal mérsékelte a bank ügyfelei törlesztési terheit. A csökkentésnek köszönhetően a forintlakáshitelek éves kamata már alig haladja meg a 8 százalékot.

A hiteldíj csökkentése mellett a hitelköltségek átláthatósága és egyszerűsítése érdekében a bank további változásokat is bevezetett ügyfelei hiteltörlesztésének enyhítése érdekében. Ennek megfelelően az újonnan folyósított igényléseknél megszüntette a kezelési költséget, továbbá jelenleg minden jelzálog-fedezetű hitelnél elengedi a hitelbírálati díjat is.

„A hiteldíj csökkentésével és bizonyos díjtételek elengedésével célunk a forintalapú hitelezés ösztönzése. A hónapok óta tartó folyamatos hiteldíjcsök-kentésnek köszönhetően, ha valaki ma igényel egy átlagosnak mondható 20 éves futamidejű, 7 millió forintos lakáshitelt, akkor a havi törlesztése közel 20 ezer forinttal kevesebb, mint ha a múlt év decemberében tette volna ugyanezt. Jelenlegi akciónk keretében a lakáshiteleknél (legfeljebb 40 ezer forintig) visszatérítjük a közjegyzői okirat díját, illetve minden jelzálog-fedezetű hitelnél aktív számlahasználó ügyfeleink igénylésenként egy ingatlan-értékbecslés díját is visszakapják. A költségcsökkentéseken túlmenően ügyfeleink számára kényelmi szolgáltatást is bevezetünk: SMS útján kapnak értesítést benyújtott hitelük bírálatának alakulásáról” – közölte Toman Róbert, a Raiffeisen Bank lakossági hitelezési vezetője. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.