Nyerő a Mol, bukó az OTP
Nem sütött azonban egyformán a nap a hazai részvénypiac befektetőire sem. A nagyobb forgalmú papírok közül a bankrészvények vásárlói például rosszul is járhattak az idén, az OTP és az FHB veszített árfolyamából. A nagyobbik bankpapír 8,7 százalékot esett szeptember első napjáig, a kisebbik árfolyama ugyanezen idő alatt több mint 9 százalékkal csökkent. Mindkét részvényre igaz volt, hogy a tavaszi derűs hangulatban felülteljesítette a papírok többségét, az OTP árfolyama például egészen 7400 forintig repült, az elmúlt hónapokban történt borús események viszont eladásra késztették a befektetőket. A bankpapírok más részvényeknél érzékenyebben reagáltak a romló nemzetközi hangulatra és a Magyarországgal kapcsolatos várakozások változásaira, emellett a svájci frank ralija és a banki különadó bevezetése is lefelé nyomta az árfolyamukat.
A vezető részvények közül az OTP mellett még a Magyar Telekom árfolyama esett az első nyolc hónapban, mintegy 6 százalékkal – ez azonban javarészt annak tudható be, hogy a távközlési cég az áprilisi 74 forintos osztalékfizetés utáni árfolyamcsökkenést még nem tudta ledolgozni – mondja Blahó Levente, a Raiffeisen Bank részvényelemzője. A gyógyszergyári papírok ezzel szemben viszonylag jól teljesítettek. A Richter több mint 10, az Egis csaknem 9 százalékot hozott a befektetőknek nyolc hónap alatt. Az egész ágazatról elmondható, hogy defenzív a válsággal szemben, a másik oka a sikernek pedig az, hogy a komoly exportőrnek számító gyógyszergyárak – a bankokkal ellentétben – kifejezetten jól járnak a forint gyengülésével a dollár ellenében.
Szintén jól jár a dollár árfolyamának emelkedésével a Mol – magyarázza Herczenik Ákos, a Raiffeisen másik részvényelemzője. Az olajipari cég papírjára emellett komoly hatással van a kőolaj árának alakulása is. Az áru- és devizapiaci fejlemények és az új mezőfeltárásokról érkező hírek hatásaként a Mol nagyot ralizott az idén, nyolc hónap alatt 27 százalékot szedett magára, s ezzel a legjobban teljesítő blue-chip lett a pesti parketten.
Voltak azonban olyan kisebb papírok, amelyek még ezt is túlszárnyalták. Az egyik a folyamatosan növekvő forgalmú RFV volt, amely csaknem 50 százalékos pluszban áll már az év eleje óta. „Az egy évvel ezelőtti tőzsdei kibocsátás óta a társaság romániai terjeszkedésbe kezdett, és úgy tűnik, fontos szereplőjévé válik az ottani közműpiacnak” – magyarázza a siker okát Honics István, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. HB


