BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősen apadó jutalékok

Az idén már kissé jobb évet zárhatnak a független biztosításközvetítők

Bár az egy évvel korábbinál jóval több független biztosításközvetítő működött tavaly a magyarországi piacon, az általuk produkált jutalékbevétel nagyjából 20 százalékkal csökkent – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett adatokból.

A felügyelet nyilvántartásai szerint tavaly 517 független ügynökként működő vállalkozás tevékenykedett Magyarországon, szemben a 2008-ban regisztrált 467-tel: ez bő tízszázalékos emelkedést jelent. Az adatszolgáltatást is teljesítő ügynökök száma ennél ugyanakkor valamivel kevesebb: tavaly 53, két évvel ezelőtt pedig 34 szereplő nem szolgáltatott magáról adatokat.

A bő félezer független közvetítő viszont tavaly már nem egészen 43 milliárd forintnyi, a tárgyévre járó jutalékbevételen osztozott, ez több mint 20 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinthez képest. Az előző éveket is figyelembe véve ugyanakkor a visszaesés nem olyan drámai mértékű, hiszen a 2008-as csúcsév után gyakorlatilag a 2007-es év szintjére estek vissza a független ügynököknek fizetett jutalékok.

Az apadó jutalékbevételekért a felügyelet adatai szerint egyértelműen az életbiztosítási ág csökkenő teljesítménye a felelős, hiszen az életbiztosításokért tavaly mindössze 18 milliárdnyi jutalékhoz jutottak az érintett közvetítők, ez bő tízmilliárdos elmaradást jelent a bázishoz képest. Ezzel szemben a nem élet ágból szinte forintra ugyanannyi – néhány százmillió forinttal több – jutalékot szedtek ki a független szereplők, ez összesen közel 25 milliárd forintot tett ki.

A megkötött szerződések számán is jól látszik az életbiztosítási üzlet zsugorodása. Míg 2008-ban több mint 83 ezer darab folyamatos díjfizetésű szerződést kötöttek a független ügynökök a biztosítóknak, addig tavaly ez a szám a 60 ezret sem érte el. Bő tízezerrel csökkent emellett az egyszeri díjfizetésű szerződések száma is. Arányaiban kisebb mértékben bár, de csökkent a független közvetítők által eladott egyéb biztosítási termékek mennyisége is: az 1,06 millió megkötött szerződés hozzávetőlegesen 180 ezerrel volt kevesebb az egy évvel korábbinál.

A nem túl fényes tavalyi értékesítési eredmények ezzel együtt nem túlságosan meglepők. A gazdasági válság nyomán ugyanis tavaly a biztosítók díjbevétele egyébként is mérséklődött: az élet- és nem életbiztosítási ág együttesen valamivel több mint 825 milliárdos díjbevételt produkált, ez bő 7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A mérséklődésért a teljes piacon is az élet ág volt elsősorban felelős, amely csaknem 50 milliárd forinttal kevesebb díjbevételt realizált, mint egy évvel korábban.

A kilátások ugyanakkor nem rosszak. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint ugyanis 2010 első fél évében már 8 százalékkal, 442 milliárd forintra növekedett a biztosítók díjbevétele az egy évvel korábbihoz képest. Az életbiztosítások díjbevétele egy év alatt 188 milliárd forintról 227 milliárdra – 20,7 százalékkal – növekedett, míg a nem életbiztosítások díjbevétele 221 milliárdról 215 milliárdra esett. Az idei első fél évben a szerződések száma 11,2 millió darab volt, ez 233 ezerrel kevesebb, mint volt 2009 első fél évének végén. A nem életbiztosítások 215 milliárdos díjbevételéből 64 milliárd jut a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra, 48 milliárd a tűz- és elemi kockázatokra és 43 milliárd a cascóra esik. VG




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.