BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eljött a vegyes alapok ideje

Új tendencia tapasztalható az európai alappiacon, a korábbi, egyedi eszközosztályokra létrehozott konstrukciókat kezdik kiszorítani az eszközallokációs megoldásokat is kínáló vegyes alapok – fogalmazott Sárándi Ákos, a QUANTIS Investment Management Zrt. vezérigazgatója. Ezt szem előtt tartva hozták létre a QUANTIS Növekedési Vegyes HUF Alapok Alapját, amely az aktív portfólió-kezelésnek köszönhetően kimagasló hozamot nyújt a kategóriájában.

– Az elhúzódó gazdasági válság érezhetően rányomta bélyegét a nemzetközi befektetésialap-piacra, ennek egyik következménye volt az erőteljes tőkekivonás. A megtakarított pénzt azonban valahol mégiscsak fialtatni kell a befektetőknek, ám nagy kérdés, hogy az adott helyzetben melyik is a legalkalmasabb eszköz erre. A gazdasági körülmények igen gyorsan változnak, s korántsem biztos, hogy a magánszemély a szükséges információnak mindig a birtokában van-e…

– Volt idő, amikor szinte mindegy volt, milyen részvényt vásárolt a befektető, az értékpapírpiacok szárnyaltak, és semmi gondja sem volt arra, hogy most egyik eszközosztályból a másikba lenne érdemes áttenni a megtakarítását. Ez az idő azonban már jócskán lejárt, a világgazdaság lassulása évek óta húzódik, ráadásul mindig felszínre kerül valamilyen új információ, amelyet a piacok negatívan fogadnak. Az már kevés befektető részéről vállalható stratégia, hogy vesz valamilyen részvényalapot, s abban ül éveket. A körülmények ugyanis változnak, s a portfólió megfelelő megosztásának talán soha nem volt olyan nagy jelentősége, mint mostanság. Hiszen lehet, hogy most a részvényalapok a nyerők, ám holnap korrigálhatnak a piacok, a nyersanyagok jobb potenciált nyújtanak, ám nem kizárt, hogy kis idővel később már onnan is jobbnak tűnik távozni. Az ügyfelek jellemzően a tanácsadóktól várják a segítséget, hogy milyen eszközallokációs megoldást alkalmazzanak, ám ez napjainkban egyre nehezebb feladatnak bizonyul. A QUANTIS vagyonkezelőként azonban mindig a legpontosabb naprakész információkkal rendelkezik, így a tanácsadók munkáját szakmai kompetenciánkkal kiegészítve segítjük az ügyfelet a professzionális megoldáshoz.


– A megfelelő befektetési alap kiválasztása ráadásul aligha lenne egyszerű az ügyfél számára, hiszen kínálat van bőven a hazai piacon is…

– Valóban, ráadásul folyamatosan jöttek ki a piacra az újabb és újabb egyedi konstrukciók. Az európai alapkezelési piacon ugyanis az egyedi termékek létrehozása vált divattá, minden egyes eszközosztályra külön terméket alkottak meg az alapkezelők, amelyet az intézményi oldal szorgalmazott. A különböző értékesítési csatornák, a privát bankok, a személyi tanácsadók kívánták ugyanis meghozni a döntést a befektetők helyett, azaz az eszközallokáció terhét levenni az érintettek válláról. Az elmúlt esztendők azonban rávilágítottak arra, hogy nem biztos, hogy ez a legjobb út. Sokatmondó adat, hogy az Egyesült Államokban – ahol igencsak elterjedtek az egyúttal eszközallokációs megoldásokat is kínáló alapok – a 2008 óta befektetési alapokból kiáramlott pénz időközben viszszaáramlott a konstrukciókba, ám az európai piacról korántsem mondható el ugyanez, az elmúlt két-három évben alig volt nettó növekedés az alapoknál. Ez az ellentét pedig a kontinens bankjait is elgondolkodtatta, mondván: valóban az ő szerepük lenne eszközallokációs döntést hozni? Visszavonulót kezdtek fújni, s egyre többen igyekeznek csupán az értékesítésre, a minőségi termékek kiválasztására fókuszálni. Az európai színtéren tehát egyfajta fordulat várható, a piac a dinamikusan kezelt, eszközallokációt is kínáló vegyes alapok felé mozdult el, s ennek a folyamatnak szerintem Magyarországon is el kellene indulnia. Az amerikai alapkezelők előretörését nézve ugyanis azt kell látni, hogy aki nem mozdul el ebbe az irányba, az nem tud komolyabb piaci részesedést szerezni az alappiacon. A QUANTIS Növekedési Vegyes Alapok Alapját is ennek jegyében hoztuk létre: igyekszünk az egyes eszközosztályok kiválasztásával kapcsolatos terheket levenni mind a tanácsadók, mind a magánszemélyek válláról.


– A hazai befektetési alapok hozamát nézve a kiegyensúlyozott vegyes alapok között a legjobb teljesítményt nyújtja éves szinten közel tízszázalékos hozamával. Miben különbözik a Növekedési vegyes alap működése a versenytársakétól?

– Az aktív vagyonkezelésnek köszönhetően – és a lehető legjobb teljesítmény elérése érdekében – az alapkezelő egyedi, rugalmasan átalakítható portfóliót állít össze a világgazdaság pillanatnyi helyzete és a várakozások függvényében. Egy széles palettáról válogatjuk össze a legígéretesebb eszközosztályokat, amelyekbe a magyar diszkontkincstárjegyek, a fejlődő és fejlett piaci államkötvények, a hazánkban csekély mértékben elterjedt különböző vállalati kötvénytípusok – mint például az átváltoztatható kötvények – éppúgy beletartoznak, mint a fejlődő és fejlett piaci részvények, az árupiaci termékek vagy éppen a devizapozíciók. Így időről időre a legkedvezőbb kilátásokkal rendelkező befektetésekre helyezhetjük a portfólió súlypontját, levéve ezáltal a befektetők válláról a befektetésekkel kapcsolatos döntések súlyát.


– Tudna esetleg példával szolgálni, hogy a gyakorlatban hogyan néz ki a portfólió újrasúlyozása?

– Hogy csak a legutóbbi lépéseinket említsem, augusztus elején érdemben csökkentettük az alap részvényhányadát, így az értékpapírpiacok mélyrepülését egy komolyabb aranyhányaddal sikerült ellensúlyoznunk, majd növeltük a devizakitettséget, ami szintén jó döntésnek bizonyult. Ez is mutatja, hogy a piacok átmeneti változásait ki lehet védeni, a kockázatot szét lehet porlasztani aktív vagyonkezeléssel, s egy ilyen kiegyensúlyozott vegyes alap megfelelő döntésnek bizonyulhat még válság idején is, ahol például a teljesen kockázatmentesnek kikiáltott likviditási alapnál is nagyságrendekkel vonzóbb hozamot ért el.


– A gazdaság mostani, nem túlságosan kedvező helyzetét nézve milyen fejleményekkel számol, milyen befektetések-ben lát fantáziát?

– Látható, hogy a gazdaság egy újabb lassulást volt kénytelen elszenvedni, amelyet az értékpapírpiacok korrekciója követett, de úgy látom, ez a lassulás már beárazódott az árfolyamokba. A növekedés ugyanakkor folytatódik a világban, bár korántsem a korábbi időszakot jellemző ütemben.

Munkatársunktól-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.