BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kissé drágulhat a kis- és középvállalkozói finanszírozás is

A november végi jegybanki kamatemelés drágulást hoz a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hiteleknél is, hiszen az árazás alapjául szolgáló bankközi kamatláb (Bubor) szintén magasabb. A banki finanszírozást igénylő cégek szempontjából az is kedvezőtlen hír, hogy az elemzőházak szerint a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, 50 bázispontos emelése egy ciklus kezdetét jelenti, vagyis újabb lépésekre is számítani kell. Mindezek alapján az óvatosabb elemzők 7-7,5 százalékos MNB-alapkamatot várnak néhány hónapon belül, ám akad 8 százalékra vonatkozó előrejelzés is.

Pedig a kis- és középvállalati hiteleknél eddig is eléggé óvatosak voltak a bankok. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb – novemberben megjelent – hitelezési felmérése szerint a vállalati szegmensben a bankok többsége szigorította a kis- és mikrovállalkozások hitelezési feltételeit a harmadik negyedévben, miközben a nagy- és középvállalatoknál nem volt érdemi változás. A hitelezési feltételeken belül a kis- és mikrovállalkozások fedezeti követelményeiben, szerződéses kötelezettségvállalásaiban, kamatkondícióiban és a hitelképességi szintben is szigorítás volt a jellemző.

Viszont a szigorodó feltételek mellett a kereslet is alacsony. Bár a rövid lejáratú hitelek iránt nőtt kissé az érdeklődés, a hosszú lejáratúak iránti igény nemhogy nem erősödött, de még kismértékben mérséklődött is. n VG

Előnyben a nagy cégek

A vállalati hiteleknél a bankközi kamat feletti felár hoszszabb ideje 2,5 százalékpont körül alakul mind a forint-, mind pedig az euróalapú hiteleknél, ez az előbbieknél 8,5, míg az utóbbiaknál 4 százalék körüli kamatot jelent. Vállalatméret alapján a nagyvállalatok jutnak a legkedvezőbb feltételekkel hitelhez, átlagosan 2 százalékpont felár körül.

Ezzel szemben a kkv-knál az átlagos felár több mint 1,5 százalékponttal magasabb, és megközelíti a 4 százalékpontot. A forintalapú hitelek kamatfelára 2,5 százalékpont körül alakul, ugyanakkor a devizalapúaké ennél 0,5-1 százalékponttal magasabb.

Ezzel szemben a kkv-knál az átlagos felár több mint 1,5 százalékponttal magasabb, és megközelíti a 4 százalékpontot. A forintalapú hitelek kamatfelára 2,5 százalékpont körül alakul, ugyanakkor a devizalapúaké ennél 0,5-1 százalékponttal magasabb.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.