BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vissza kell nyerni a bizalmat

Kiút Hazánk egyre kevésbé érdekes a külföldi befektetőknek

Magyarországnak növelnie kellene a jogbiztonságba vetett hitet, hogy a befektetőknek ne kelljen tartaniuk a pénzük elvesztésétől – mondta a Világgazdaságnak Heinrich Schaller, a Wiener Börse és a CEE Stock Exchange Group elnök-vezérigazgatója a Leitner+Leitner adótanácsadó cég budapesti konferenciája után.

– A konferencia egyik kiindulópontja a „megszorítás vs. növekedés” dilemma volt, magyarul az, hogy a takarékossági programok recessziót okoznak-e, és így végül megnehezítik-e a kilábalást a krízisből. Önnek milyen tapasztalatai vannak, milyen álláspontot képvisel ezen a téren?

– Ha a megszorító intézkedések minden területre kiterjednek, akkor az valóban masszívan gyengíti a konjunktúrát. Ezért ügyelni kellene arra, hogy ezeket az intézkedéseket célzottan vessék be. Ausztriában, Magyarországhoz hasonlóan, a közigazgatásban vagy éppen az egészségügyben kell új utakat találni. A konjunktúrát élénkítő lépésekről azonban nem szabad lemondani.


– Mondana néhány példát?

– A 2008–09-es válság során egyes államok elkezdték támogatni a rövidített munkaidőt bevezető cégeket, így azoknak nem kellett elbocsátaniuk annyi embert, munkaerejüket továbbra is ki lehetett használni. További példaként szolgálnak az infrastruktúrát érintő állami beruházások, amelyek szintén élénkítik a konjunktúrát.


– Olaszországban a közelmúltban fogadott el az új szakértői kormány egy megszorító csomagot, amely komoly társadalmi tiltakozást váltott ki. Ezt a csomagot például jónak tartja?

– Igen, Olaszország helyes úton van. Például emelik a nyugdíjkorhatárt – ez egy olyan intézkedés, amely hosszú távon komoly megtakarítást hoz. Hozzá kell szoknunk, hogy ha tovább élünk, tovább is kell dolgoznunk. Bizonyos dolgok, amelyek évtizedekig jártak, most elvesznek, így érthető a tiltakozás. Ám meg kell érteni: ezek fájdalmas, de szükségszerű lépések.


– Mit gondol ezzel összefüggésben a magyar kormány intézkedéseiről? A kabinet azt kommunikálta: mi nem csinálunk megszorításokat, nem a lakosságra teszünk pluszterheket, hanem inkább néhány, normál időkben jövedelmező szektort, például a bankszektort kérjük a kasszához.

– Több európai országban is bevezettek ilyen intézkedéseket, ezek Magyarországon különösen erős formát nyertek. Ezt problematikusnak tartom, mivel ezáltal nemcsak a bankok, hanem közvetetten a cégek adóterhelése is növekszik. Ezért Magyarországnak mindent meg kellene próbálnia azért, hogy a bankok és így közvetve a reálgazdaság terhelését visszavegye. Ez azt is eredményezné, hogy ismét jobban érdeklődne a külföldi tőke az ország iránt.


– Milyen más lépésekkel segíthetné a kormány ezt a folyamatot?

– Összességében a keretfeltételeket kellene javítani, hiszen a törvényhozás jelenleg nem túl tőkepiacbarát a legtöbb európai országban. Például egyes állami cégeket, ha nem is száz százalékig, de részben privatizálni kellene a tőzsdén keresztül, azokat a befektetőket pedig, akik hajlandók részvényekbe vagy egyéb tőkepiaci eszközbe invesztálni, nem megbüntetni, hanem ösztönözni kellene. Emellett szükséges lenne növelni a jogbiztonságba vetett hitet. Mindez összességében segítené a gazdasági növekedést is.


– Nemrég megjelent önnel egy interjú a Standardban, amelyben azt állította: azt halljuk a külföldi befektetőktől, hogy Ausztria egyre kevésbé érdekes számukra. Ha ezt mondja Ausztriáról, akkor mit mondana Magyarországról?

– Úgy tűnik, Magyarországon is nagyon hasonló a helyzet, a külföldi befektetők érdeklődése az említett okok miatt nagyon csekély. Ez Ausztriában is alábbhagyott, ami részben az adótörvényekre vezethető vissza. Az osztrák politika gyakran szidja a pénzügyi piacokat, és azzal fenyegetődzik, hogy el kell tőlük venni az előnyöket. Ezen követelések igazságossága erősen megkérdőjelezhető. Minél tovább tart egy ilyen helyzet, annál inkább viszszahúzódnak a befektetők, és ez Magyarország esetében is látszik. Ezt a folyamatot úgy lehetne megfordítani, ha a kormány megtenné az említett intézkedéseket. Ezzel ugyanis visszanyerné a bizalmat, és ismét jönne a tőke az országba.

Mindenkinek érdeke, hogy ne legyen feszültség

„Valóban nem volt konfliktusmentes időszak, de reméljük, hogy a jövő az lesz, mert mindenkinek ez az érdeke” – enynyit válaszolt Schaller a konferencián arra a felvetésre, miszerint szeptemberben komoly harc bontakozott ki a budapesti tőzsde osztrák tulajdonosai és akkori vezetői között. Emiatt Patai Mihály, az igazgatóság elnöke és Cselovszki Róbert, a felügyelőbizottság elnöke szeptemberben lemondott tisztségéről. A börze igazgatósága novemberben Michael Buhlt, a Bécsi Tőzsde társ-vezérigazgatóját választotta meg új elnökké, helyettese pedig Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. vezérigazgatója lett. A tőzsde szeptember eleji közgyűlését megelőző napon az öt legnagyobb hazai befektetési szolgáltató közölte: szerintük komoly károkat okozna számukra, ha tőzsde osztrák többségi tulajdonosa által támogatott Xetra kereskedési rendszert vezetnék be a mostani helyett. Az osztrák többségi tulajdonos CEESEG AG végül úgy módosította javaslatát, hogy még nem vezetik be az új kereskedési rendszert, azzal megvárják a Deutsche Börse és a New York Stock Exchange–Euronext egyesülését. Az ott kialakuló helyzet pedig irányt mutathat más piacoknak is arra, hogy milyen kereskedési rendszert használjanak.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.