Pénz- és tőkepiac

Egyre nagyobb buborékra húznánk mentőövet

Az idén eddig mindössze két hónap alatt az év eleji 1.600 dollárról csaknem 1.800 dollárig emelkedett Londonban az arany árfolyama, majd hirtelen egy éles korrekció következett, ami 1.700 dollárig vetette vissza a nemesfémet. Később aztán 1.720 dollár környékén stabilizálódott az árfolyam, köszönhetően az esésbe belevásároló optimistáknak. Mindösszességében egy kb. 4 százalékos korrekcióról van tehát szó jelenleg az arany esetében – írja az aranypiac.hu.

A pofont az aranynak látszólag Ben Bernanke amerikai jegybankelnök osztotta ki egy szerda délutáni kongresszusi meghallgatáson azzal, hogy hűtötte a kedélyeket egy további monetáris lazításra vonatkozólag az Egyesült Államokban. A spekulánsok és az elektronikus tőzsdei kereskedésben élen járó automata programok erre reagáltak aztán a New York-i határidős tőzsdén, a Comex-en, öngerjesztően felgyorsítva az eseményeket.

Az aranypiac.hu szerint nyilvánvaló, hogy jobbra nem sok minden fordult az arany körül az elmúlt két napban sem a politikai, sem a gazdasági környezetben. A válságok sora folytatódik. Egyre több és több pénz kerül forgalomba, még ha nem is jelenik meg máris közvetlenül árnövelően a reálgazdaságban, hanem egyelőre csak a kötvény- és államadósság-buborékot növeli nagyobbra. A reálkamatok (inflációval csökkentett kamat) a fejlett országokban többnyire negatív tartományban tartózkodnak, ami azt jelenti, hogy a bankbetétekben tartott megtakarítások egyre veszítenek az értékükből.

A monetáris politika eszközeivel a jegybankok jóformán csak időre játszanak. A bankrendszer számára juttatott likviditási injekciók képesek lehetnek befoltozni némely pénzügyi lyukat ma, de ezzel csak egy még nagyobb lyukat szakítanak fel a jövőben. Jól látszik ez Görögország példáján. A görögök megmentése a végén több pénzt fog felemészteni, mint amennyi az athéni kormány eredeti adósságállománya volt a válság kezdetekor. És ahogy egyre csak nő a világ összadóssága, úgy épül fel máris a válság következő, fokozódó amplitúdójú hulláma. Ahogy fújódik a buborékra húzandó mentőöv, bővülnek a központi bankok mérlegei, és nőnek az államadósságok, úgy fog növekedni a szűkös javak, például az arany ára, amely a jegybanki pénzekkel ellentétben nem tetszés szerint szaporítható.

Minden újabb arany rally még több befektetőt és még több tőkét csábít a jövőben beszállásra. A bika piac az aranynál addig fog tartani, amíg egy radikális változás be nem következik a mennyiségi politikában. Az új csúcsokat a szükségszerű korrekciók után mindig egyre magasabban fekvő völgyek fogják követni, és ez az aranyár hosszútávú további emelkedését jelenti. Azok a magán és intézményi befektetők pedig, akik legutóbb még kimaradtak az emelkedéséből, ezúttal majd már nem akarnak csak a pálya széléről figyelni, ők is igyekezni fognak követni a trendet. Így gondoskodik az egyre növekvő pénzmennyiség arról, hogy minden új rally során még több új pénz folyjon az arany piacára. És amennyire a határidős papírok képesek az arany árát időnként rövidtávon leszorítani, annyira nagy lesz az áttét a felfelé való emelkedésben is.

arany COMEX aranyár Fed áfolyam Görögország
Kapcsolódó cikkek