BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Három hónapig szárnyalt a tőzsde

Elsősorban a világ jegybankjai likviditásnövelő lépéseinek köszönhető, hogy csaknem tizedével nőtt a pesti tőzsde fő részvényindexe az év első negyedében. A fellendülésnek az is előfeltétele volt, hogy a kormány hajlandóvá vált hitelmegállapodást kötni a valutaalappal. A gyenge növekedési kilátások azonban korlátozzák a magyar részvények további drágulását.

Az év első három hónapjában 9,25 százalékkal, 18 635,67 pontra nőtt a Budapesti Értéktőzsde hivatalos indexe, a BUX. A mutató januárban 11, februárban 2 százalékkal emelkedett, márciusban viszont több mint 3 százalékkal csökkent. Az FHB és az OTP részvényei ötödével, a Magyar Telekom és a Richter tizedével drágult, a Mol viszont csak 6 százalékkal. Nem egyedi történetek, hanem a kedvező tőkepiaci hangulat miatt volt általános áremelkedés. Az év eleji fellendülést főleg az okozta, hogy a világ jegybankjai kötvényvásárlásokkal és a kereskedelmi bankoknak nyújtott olcsó hitelekkel növelték a pénzkínálatot. A hitelintézetek az így szerzett forrásokat elsősorban államkötvények vásárlására fordíthatták. A kötvények iránti kereslet növekedése a kamatok csökkenéséhez és a részvényektől elvárható hozamok mérséklődéséhez vezet. Utóbbi miatt emelkedtek a papírok árai.

A tőkepiaci hangulatot a likviditás növelésének híre önmagában is javította. A nagyobb likviditás miatt a piaci szereplők már kevésbé tartanak attól, hogy valamelyik uniós ország fizetésképtelenné válik. Emiatt megugrott a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, ami főként a fejlődő országok részvényárainak emelkedésében érződött, s kevésbé a fejlett országokéiban. Mivel Magyarországot az átlagosnál is kockázatosabb piacnak tekintik, itt a növekedések és a zuhanások is nagyobbak szoktak lenni. A hazai papírok drágulásában szerepe lehetett, hogy az év elején a kormány kompromisszumkészebbé vált arra, hogy megállapodjon a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval egy hitelcsomagról. A magyar részvények árfolyama a jövőben is erősen függ a hiteltárgyalásoktól. A gyenge növekedési kilátások azonban erősen korlátozzák a magyar papírok további drágulását.

A főbb részvények közül az OTP Bank papírjai drágultak a legnagyobb mértékben, főként, mert a forint erősödése miatt kevesebb adós válik fizetésképtelenné, így lassabban romlik a bank hitelportfóliója és csökken a vesztesége. A bankok és a kormány közötti megállapodás bizonyos mértékben kezeli is a hiteleiket már nem fizető magánadósok problémáit.

A Richter átlag feletti drágulásához az is hozzájárult, hogy egy sikeres teszt után új készítménynyel, a cariprazine-nal jelenhet meg. Az új szer bevezetéséből származó bevétel- és nyereségnövekedés pedig nemcsak ellensúlyozza, de felül is múlja a gyógyszerkassza várható szűkítéséből származó bizonytalanságot.

A vezető papírok közül a Mol szerepelt a legrosszabbul. Az olajtársaság részvényei a világpolitikai kockázatok miatt drágultak a piaci átlagnál kisebb mértékben. A cégcsoport üzemi eredményét 10-15 százalékkal, éves szinten mintegy 50 milliárd forinttal csökkenti, hogy horvátországi leányvállalata, az INA nem folytathatja szíriai olajtermelését. A cég pakisztáni érdekeltségét támadás érte.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.