Pénz- és tőkepiac

Már egy éve védi a frankhiteleseket a svájci jegybank

A svájci frank ára éppen egy évvel ezelőtt 250 forintról 230-ra süllyedt, miután a Svájci Nemzeti Bank bevezette a minimális, 1,20-as euró/frank átváltási árfolyamot. Az alpesi deviza hanyatlásnak indult, ami nem csak az ország gazdaságát védte, a magyarországi frankhiteleseket is kedvezően érintette a döntés.

A frank tavaly nyáron óriási erősödésen ment keresztül, mert az euróövezeti adósságválság közepette a befektetők biztonságos menedéket kerestek, és az alpesi devizában találták meg azt. Persze, a menekülés mellett spekuláció is fűtötte a frank erősödését.

Az ország devizájának felértékelődése már komoly kockázatot jelentett a szempontjából, valamint deflációs veszély is fenyegetett. Az SNB először nulla százalékra csökkentette az irányadó kamatot (3 hónapos Libor), ám ez nem állította meg a frank erősödését.

Miután tavaly augusztusban egy frank majdnem egy euróba került, az SNB úgy látta, hogy a recessziós és deflációs kockázatok miatt meg kell gátolni a frank további erősödését. Szeptember elején úgy döntött a központi bank, hogy bevezeti az 1,20-as euró/frank átváltási árfolyamot, és minden eszközzel megvédi azt. A központi bank már egy éve védi a küszöbértéket, noha a piaci szereplők többször megtámadták azt, tesztelve az SNB elkötelezettségét.

Mi várható?

Svájcban nem múltak el a gazdaság visszaesésével és az árak csökkenésével kapcsolatos aggodalmak. A a kedden közzétett adatok szerint 0,1 százalékkal esett vissza a második negyedévben az év első három hónapjához képest, miközben elemzők 0,2 százalékos gazdasági növekedését vártak. Éves alapon 0,5 százalékkal nőtt a GDP, míg elemzők 1,6 százalékos növekedésre számítottak. A GDP-adatok alapján a svájci jegybanknak továbbra is érdemes megvédenie a minimális, 1,20-as árfolyamküszöböt, hiszen a frank további erősödése ronthatja az amúgy is gyenge növekedési kilátásokat.

Az felől is kedvezőtlen hírek érkeznek. A fogyasztói árak augusztusban 0,5 százalékkal csökkentek éves alapon az elemzők által várt 0,4 százalék helyett. Az előző hónapban -0,7 százalék volt az infláció. Vagyis a deflációs aggodalmak sem tűntek el, így a másik kulcsfontosságú, a gazdaság állapotát leíró mutatószám sem alakult kedvezően, ami szintén nem indokolja az árfolyamküszöb eltörlését.

A kedvezőtlen gazdasági adatok inkább a küszöbérték emelését követelnék meg, ugyanakkor az SNB-nek az 1,20-as szint védése is komoly erőfeszítésekbe kerül egy olyan időszakban, amikor az euróövezeti adósságválság tombol, valamint bizonytalan, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve milyen intézkedéseket hoz (és mikor teszi meg) a gazdaság élénkítése érdekében.

Mindezek alapján az SNB mindent meg fog tenni azért, hogy megvédje a tavaly bevezetett küszöbértéket, és ezzel – noha nem célja – a magyarországi frankhiteleseknek is kedvez, hiszen csak az euró/forint mozgása befolyásolja frank/forint keresztet. Egyes spekulációs ellenére azonban vélhetően nem emeli meg a küszöbszintet az SNB, amíg a piaci feszültségek nem oldódnak.

Frank küszöb árfolyamüszöb SNB kamat jegybank
Kapcsolódó cikkek