BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csendes hétnek nézünk elébe

Megtorpant a forinterősödés pénteken, a 305-ös ellenállást azonban érintette még az EUR/HUF árfolyam. Várhatóan most mérsékelt korrekció jöhet, de az oldalazás is egy lehetséges szcenárió - áll az Erste elemzésében.

A forint múlt heti erősödése pénteken állt meg, és valószínűleg a 305 körüli szint marad év végéig is. Ez szükséges is ahhoz, hogy az év végi GDP arányos államadósság ráta a szükséges 77% alatti szintre süllyedjen év végére. Utána azonban valószínű, hogy gyengülni fog a forint, amire több kormányzati nyilatkozat is utalt. Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióbeszédében utalt arra, hogy külső okok miatt gyengülhet majd a forint, Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter pedig azt mondta, hogy a rögzített forintosítási árfolyam kedvezményesnek fog tűnni a leváltás idején. Az erről szóló törvényt múlt péntek helyett ma nyújthatják be a parlamentnek. A kötvénypiaci hozamok változatlanul a történelmi mélypontok közelében mozognak, a 10 éves papírokkal 3,69%-on kereskednek.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapicon az EURUSD párosa egészen 1,2399-ig szúrt le pénteken, majd ezt követően korrekciót láthattunk. A Bloomberg szerint nagy értékű opciós lejárat volt 1,24-es kötési árfolyam mellett pénteken, ezért a piaci szereplők egy része erősen érdekelt volt benne, hogy egy pillanatra letolja az 1,24-es kötési árfolyam alá az EURUSD devizapár értékét. A tengerentúl vesztett korábbi lendületéből péntekre, így az S&P 500 és a Nasdaq index minimális pluszban, a Dow Jones index pedig 0,1%-os mínuszban zárta a hetet. Európában minimális pluszban sikerült zárniuk a főbb indexeknek: a DAX index 0,05%-ot, a FTSE 100 index 0,29%-ot, a CAC 40 index 0,35%-ot emelkedett. A hétvégi G20-as csúcs talán legérdkesebb momentuma az volt, amikor Vlagyimir Putyin idő előtt hazament, mondván hosszú az út hazáig. Az orosz-ukrán konfliktus megvitatása mellet sikerült a globális növekedésre egy 2,1%-os számot kisakkozni a találkozó során. Közben az európai vezetők Barack Obamával egyeztettek egy Oroszországgal szembeni újabb szankciós csomagról.  Vegyes képet mutattak az ázsiai tőzsdék: a Nikkei 3%-ot, a Hang Seng 0,8%-ot esett, míg a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett.

A nemzetközi árupiacon a WTI olaj a pénteki emelkedés után nagyot zuhant ma reggel. A piaci szereplők továbbra is az OPEC kooperációval kapcsolatban spekulálnak. Az arany 1,188 dollárig erősödött ma reggel. Az árcsökkenéssel kapcsolatban visszafogottabbak lettek a spekulánsok, mivel a múlt hét volt az első, amikor az arany emelkedni tudott. Alapvetően negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Az amerikai kiskereskedelmi forgalmi adatok alapján elmondható, hogy emelkedett a fogyasztás, ugyanis az előző havi 0,2%-os visszaesés után, 0,3%-kal tudott emelkedni a forgalom, ami még a várakozásokat is egy hajszálnyit felülmúlta (0,2%).

Kedvező adat érkezett Görögországból, ugyanis a harmadik negyedéves GDP 0,7%-os bővülést tudott felmutatni, így úgy tűnik sikerült kilépni a recesszióból. Pszichológiailag fontos mérföldkő ez az ország életében, azonban az EU-IMF mentőöv alól való kilépési törekvések ettől még mindig gyenge lábakon állnak, de már legalább látszik a fény az alagút végén.

Bizakodó a növekedéssel kapcsolatban a francia pénzügyminiszter, ugyanis várakozásai szerint Franciaország akár felül is múlhatja az OECD 0,4%-os prognózisát. A strukturális reformok és a fiskális élénkítés együttesének jótékony hatásában bíznak. Ennek ellenére a 3%-os EU-s GDP arányos deficit cél helyett idén 4,4%-os hiányt mutathat a francia statisztika.
A nap folyamán pedig 15 órakor Mario Draghi brüsszeli beszédére figyelünk.

Heti kitekintő

Egyesült Államok: Szerdán teszik köszi a FOMC ülés legutóbbi jegyzőkönyvét, melyből talán újabb következtetések vonhatóak le az első kamatemeléssel kapcsolatban. Csütörtökön a szokásos friss munkanélküli segélyt kérők száma mellett az infláció számait ismerhetjük meg. Emellett még a CB Leading Indicators megjelenése érdekelheti a piacokat.

Európa: Sokakat érdekelhet Mario Draghi mai brüsszeli beszéde a monetáris politikáról, bár feltehetően újabb információk nem látnak napvilágot az eszközvásárlásokkal kapcsolatban. Kedden a Zew hangulatindex értéke lesz a figyelem középpontjában. Végül csütörtökön a Markit szolgáltatói és feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexeket publikálják, mind Németország, mind az Európai Unió esetében.

Magyarország: Csendes hétnek nézünk elébe magyar oldalon. A keddi 3-hónapos DKJ és csütörtöki 12-hónapos DKJ aukció mellett, csupán pénteken jelenik meg a bruttó keresetek száma.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.