Emelkedett a globális részvénypiac hétfőn, az euró erősödött, miután az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás javította a piaci hangulatot. A pénz- és tőkepiacok számára ugyanis a legfontosabb a kiszámíthatóság. E szempontból pedig teljesen mindegy, hogy az unió egy kapitulációval felérő megállapodást kötött – ahogy egyes elemzők és szakmai szervezetek állítják –, vagy sem. A héten kamatdöntő ülést tart az amerikai és a japán jegybank is.
Az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodást kötött az Európai Unióval, amely alapján 15 százalék importvámot vetettek ki a legtöbb EU-s árura – ez fele a korábban kilátásba helyezett vámtételnek –, egy héttel azután, hogy Japánnal is megállapodtak egy olyan kereskedelmi egyezményről, amely csökkentette az autóimportokra javasolt vámokat.
Az országok igyekeznek véglegesíteni kereskedelmi megállapodásaikat Donald Trump amerikai elnök által kitűzött augusztus 1-jei határidő előtt. Hétfőn Stockholm ad otthont az Egyesült Államok és Kína közötti tárgyalásoknak, miközben egy újabb 90 napos hosszabbítás várható a világ két legnagyobb gazdasága közötti tűzszünetre.
A 15 százalékos vám az európai árukra, kötelező amerikai energia- és hadiipari eszközvásárlások, és nulla vámvisszavágás Európa részéről – ez nem tárgyalás, ez a megállapodás művészete
– mondta a Reutersnek Prashant Newnaha, a TD Securities ázsiai–csendes-óceáni térségi kamatstratégája. „Ez egy nagy győzelem az USA-nak.”
Bár az alapértelmezett 15 százalék vámot sokan Európában még mindig túl magasnak tartják az eredetileg remélt nulla vámú megállapodással szemben, ez még mindig kedvezőbb a korábban kilátásba helyezett 30 százalékos tarifánál. Az amerikai–EU-s megállapodás tiszta helyzetet teremt a vállalatok számára, és megelőz egy nagyobb kereskedelmi háborút a két szövetséges között, akik a globális kereskedelem csaknem egyharmadáért felelősek.
Egy jelentős kockázati tényező ezzel elhárult
– mondta Marc Velan, a szingapúri Lucerne Asset Management befektetési vezetője. „A piacok ezt a kereskedelempolitikai stabilitás és kiszámíthatóság jeleként értelmezik” – tette hozzá. „A kínai tárgyalások halasztása is ebbe a mintázatba illik: a kormányzat a kontrollált diplomáciát választja a konfrontáció helyett” – tette hozzá.
Az eseménydús héten a befektetők figyelme
Bár a Fed és a Bank of Japan várhatóan nem változtat a kamatszinteken, a döntéshozók nyilatkozatai kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni kamatpálya megítéléséhez.
A Japánnal kötött kereskedelmi megállapodás lehetőséget teremtett a japán jegybank számára, hogy még az idén kamatemelést hajtson végre.
A Fed valószínűleg óvatos marad a kamatcsökkentésekkel, mivel a döntéshozók további adatokat várnak annak megállapításához, hogy a vámok hogyan hatnak az inflációra. Ugyanakkor fokozódott a feszültség a Fehér Ház és a jegybank között: Trump elnök többször is bírálta Jerome Powell Fed-elnököt, amiért nem csökkentette a kamatokat. A Fed két Trump által kinevezett tagja azonban támogatja a kamatcsökkentést még ebben a hónapban.
Az inflációs adatok – különösen a PCE-index – és a júliusi munkaerőpiaci jelentés határozza majd meg a várakozásokat az e heti ülés után is. Ha az infláció tovább csökken, a következő politikai fordulópont szeptemberre tolódhat
– mondta Kieran Williams, az InTouch Capital Markets ázsiai devizapiaci vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.