BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: az európai-amerikai megállapodás lehet, hogy rossz, de a részvénypiac egy dolognak örülhet

Az uniós–amerikai vámmegállapodás megnyugtatóan hatott a tőkepiacra. A részvénypiac ugyanis azt díjazza, hogy csökkent a vámháború eszkalálódásának veszélye. A héten ülést tart az amerikai és a japán jegybank is; meglepetés lenne, ha változtatnának a kamatokon, viszont a jegybankárok kommentárjai kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni kamatpálya megítélése szempontjából.

Emelkedett a globális részvénypiac hétfőn, az euró erősödött, miután az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás javította a piaci hangulatot. A pénz- és tőkepiacok számára ugyanis a legfontosabb a kiszámíthatóság. E szempontból pedig teljesen mindegy, hogy az unió egy kapitulációval felérő megállapodást kötött – ahogy egyes elemzők és szakmai szervezetek állítják –, vagy sem. A héten kamatdöntő ülést tart az amerikai és a japán jegybank is. 

részvénypiac
A részvénypiac szerint a legrosszabb forgatókönyv elkerülhetővé vált a vámháborúban / Fotó: AFP

Az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodást kötött az Európai Unióval, amely alapján 15 százalék importvámot vetettek ki a legtöbb EU-s árura – ez fele a korábban kilátásba helyezett vámtételnek –, egy héttel azután, hogy Japánnal is megállapodtak egy olyan kereskedelmi egyezményről, amely csökkentette az autóimportokra javasolt vámokat.

A részvénypiac a stabilitás jelének tartja az EU–USA vámmegállapodást

Az országok igyekeznek véglegesíteni kereskedelmi megállapodásaikat Donald Trump amerikai elnök által kitűzött augusztus 1-jei határidő előtt. Hétfőn Stockholm ad otthont az Egyesült Államok és Kína közötti tárgyalásoknak, miközben egy újabb 90 napos hosszabbítás várható a világ két legnagyobb gazdasága közötti tűzszünetre. 

A 15 százalékos vám az európai árukra, kötelező amerikai energia- és hadiipari eszközvásárlások, és nulla vámvisszavágás Európa részéről – ez nem tárgyalás, ez a megállapodás művészete 

mondta a Reutersnek Prashant Newnaha, a TD Securities ázsiai–csendes-óceáni térségi kamatstratégája. „Ez egy nagy győzelem az USA-nak.”

  • Az S&P 500 határidős ügyletei 0,4 százalékkal, 
  • a Nasdaq határidős kontraktusai 0,5 százalékkal emelkedtek, 
  • az euró erősödött minden fontosabb devizával – dollárral, fonttal és jennel – szemben. 
  • Az európai határidős indexek közel 1 százalékkal ugrottak meg. 
  • Az MSCI legszélesebb ázsiai részvényindexe (amely a japán tőzsdeindexet nem tartalmazza) 0,27 százalékkal emelkedett, megközelítve az előző heti, közel négyéves csúcsát. 
  • A japán Nikkei viszont 0,8 százalékkal esett vissza, miután a múlt héten egyéves csúcson járt.

Bár az alapértelmezett 15 százalék vámot sokan Európában még mindig túl magasnak tartják az eredetileg remélt nulla vámú megállapodással szemben, ez még mindig kedvezőbb a korábban kilátásba helyezett 30 százalékos tarifánál. Az amerikai–EU-s megállapodás tiszta helyzetet teremt a vállalatok számára, és megelőz egy nagyobb kereskedelmi háborút a két szövetséges között, akik a globális kereskedelem csaknem egyharmadáért felelősek. 

Egy jelentős kockázati tényező ezzel elhárult 

– mondta Marc Velan, a szingapúri Lucerne Asset Management befektetési vezetője. „A piacok ezt a kereskedelempolitikai stabilitás és kiszámíthatóság jeleként értelmezik” – tette hozzá. „A kínai tárgyalások halasztása is ebbe a mintázatba illik: a kormányzat a kontrollált diplomáciát választja a konfrontáció helyett” – tette hozzá.

  • A kínai blue chip részvények 0,3 százalékkal, 
  • a hongkongi Hang Seng index 0,75 százalékkal emelkedett. 
  • Az ausztrál dollár – amelyet gyakran a kockázatvállalási étvágy barométerének tartanak – 0,657 amerikai dollár körül mozgott, megközelítve az elmúlt nyolc hónap legmagasabb értékét.

Mit lép az amerikai jegybank?

Az eseménydús héten a befektetők figyelme 

  • a Fed és a japán jegybank kamatdöntő üléseire, 
  • az amerikai munkaerőpiaci adatokra, valamint 
  • az Apple, Microsoft és Amazon negyedéves jelentéseire irányul.

Bár a Fed és a Bank of Japan várhatóan nem változtat a kamatszinteken, a döntéshozók nyilatkozatai kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni kamatpálya megítéléséhez. 

A Japánnal kötött kereskedelmi megállapodás lehetőséget teremtett a japán jegybank számára, hogy még az idén kamatemelést hajtson végre.

A Fed valószínűleg óvatos marad a kamatcsökkentésekkel, mivel a döntéshozók további adatokat várnak annak megállapításához, hogy a vámok hogyan hatnak az inflációra. Ugyanakkor fokozódott a feszültség a Fehér Ház és a jegybank között: Trump elnök többször is bírálta Jerome Powell Fed-elnököt, amiért nem csökkentette a kamatokat. A Fed két Trump által kinevezett tagja azonban támogatja a kamatcsökkentést még ebben a hónapban. 

Az inflációs adatok – különösen a PCE-index – és a júliusi munkaerőpiaci jelentés határozza majd meg a várakozásokat az e heti ülés után is. Ha az infláció tovább csökken, a következő politikai fordulópont szeptemberre tolódhat 

– mondta Kieran Williams, az InTouch Capital Markets ázsiai devizapiaci vezetője.

  • Az olajárak emelkedtek az amerikai–EU-s kereskedelmi megállapodás hatására: a Brent és a nyugati texasi WTI nyersolaj egyaránt 0,5 százalékkal drágult. 
  • A nemesfémek piacán viszont csökkenés volt: az arany ára majdnem kéthetes mélypontra süllyedt hétfőn, mivel csökkent a biztonságos menedékek iránti kereslet.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.