BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vámháború: megállapodást és újabb csörtét is hozhat Amerika és Kína tárgyalása

Európával már megegyezett Amerika, de Kína keményebb dió lesz. A szakértők szerint a vámháború újabb 90 napos szüneteltetéséről állapodhatnak meg a felek.

Azt követően, hogy az Amerikai Egyesült Államok vasárnap megállapodott az Európai Unióval a vámokról, hétfőn Stockholmban Kínával is tárgyalóasztalhoz ül a vámháború miatt. A svéd fővárosban Peking és Washington várhatóan további három hónappal meghosszabbítja a vámszünetet.

Amerikai Egyesült Államok, Kína
vámháború, kereskedelmi háború
tárgyalás, vámszünet
Az Egyesült Államok és Kína vámháborúja még nem ért véget / Fotó: Shutterstock

A South China Morning Post emlékeztetett, hogy Kína és az Egyesült Államok májusban állapodott meg abban, hogy 90 napra eltörlik az egymás áruira kivetett súlyos vámok nagy részét, és folytatják a kereskedelmi tárgyalásokat. Ez a megállapodás augusztus 12-én jár le.

A világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi tárgyalások harmadik fordulója során várhatóan mindkét fél részletesen kifejti majd álláspontját a vitás pontokról, mintsem konkrét áttörést érnének el.

A lap forrásai szerint a várható 90 napos hosszabbítás során a két ország kötelezettséget vállal arra, hogy nem vetnek ki további vámokat egymásra, és nem eszkalálják a kereskedelmi háborút más eszközökkel.

Nem mélyítenék tovább a vámháborút

Mint ismert, Donald Trump amerikai elnök márciusban 20 százalékos kiegészítő vámot vetett ki a kínai importra, arra hivatkozva, hogy Peking nem tett eleget a fentanil Amerikába áramlásának megállítása érdekében. Washington ugyanakkor nem számolt be arról, hogy történt-e olyan előrelépés az ügyben, ami indokolná a vámok enyhítését. A kínai fél a stockholmi forduló során nagyobb egyértelműségre törekedhet a küszöbértéket illetően.

Egy, az ügyet jól ismerő személy szerint Peking igazságtalannak tartja a 20 százalékos fentanilvámokat, azonban minden bizonnyal képes lenne elfogadni egy 10 százalékos alapvámot minden importra, amennyiben az összes kiegészítő vámot feloldanák.

A Peterson Institute for International Economics, egy washingtoni székhelyű agytröszt szerint a kínai exportra kivetett átlagos amerikai vám jelenleg 51,1 százalék. Peking ezt túlzottan magasnak tartja, főleg amiatt, hogy Donald Trump első elnöki ciklusa alatt is történt már egy 25 százalékos emelés.

A kínai média arról számolt be, hogy Peking nyitott a párbeszédre és a konstruktív megállapodásra, ugyanakkor határozottan ellenez minden olyan kísérletet, amely az egyoldalúság és a protekcionizmus révén aláásná a multilaterális kereskedelmi rendszert. Bár az elemzők üdvözölték a megbeszélések folytatását, a legtöbben nem várnak átütő változásokat a stockholmi tárgyalásoktól.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.