BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemaradt a régiótól a tőzsde

A régiós tőzsdeindexek emelkedtek, a BUX viszont esett az év eleje óta. A nagypapírok közül csak a Magyar Telekom árfolyama van pluszban az idén. A legnagyobb vesztes a Mol, de a Richter is súlyos mínuszban áll

Bár október utolsó napján a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX több mint 1 százalékot emelkedett, és 17320,32 ponton zárt, az év eleje óta mégis komoly, 6,7 százalékos mínuszban van a pesti tőzsde fő mutatója. A forgalom is alacsony volt, naponta áltlagosan alig 8,1 milliárd forint értékben kereskedtek az azonnali piacon. A régiós részvénytőzsdék sokkal jobban teljesítettek az első tíz hónapban, a prágai piac 3,3 százalékot szedett magára január óta, a varsói börze pedig csaknem 7 százalékot emelkedett.

A hazai nagypapírok közül egyedül a Magyar Telekom árfolyama emelkedett az év eleje óta. A távközlési cég pénteken 340 forinton zárt, ezzel 8,3 százalékos pluszban áll. A nyereség döntő részét október utolsó napján szedte össze a távközlési papír, miután az árfolyama arra a hírre, hogy mégsem vezetik be az internetadót 5,3 százalékot emelkedett. Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója a bevezetés bejelentése után sokkolónak nevezte a netadót, és arról nyilatkozott, válságstábot kellett emiatt összehívni a távközlési cégnél. A vezérigazgató örömmel fogadta, hogy mégsem vezetik be a sarcot az eredetileg tervezett formájában.

A legnagyobb árfolyamesés az idén a nagypapírok közül a Molnál következett be. Tíz hónap után az energetikai részvény 19,2 százalékos mínuszban áll. Az árfolyamra hatással lehet, hogy az INA-val kapcsolatos problémák nem rendeződnek, Szíriában a termelés nem indult be, a finomítói árrések pedig továbbra is alacsonyak. A rezsicsökkentés szintén nem kedvezett a társaságnak. A Mol árfolyama október végén már csak 11700 forint volt, de ezzel is a legnagyobb hazai tőzsdei cég maradt 1200 milliárd forintot meghaladó kapitalizációjával.

Az OTP árfolyama a bankok sújtó csapások ellenére is csak 0,85 százalékot esett az idén, pénteken 4065 forinton zárt. Így jelenleg a második legnagyobb tőzsdei cég most 1,13 milliárd forintos kapitalizációjával. A hitelintézet árfolyamára kedvezőtlenül hatnak az ukrajnai események és a banki elszámoltatás is, ezek miatt az idén várhatóan veszteséges lesz a bank. A másik hazai hitelintézet, az FHB ugyanakkor viszonylag jól szerepel az idén, január óta 16,2 százalékos pluszban áll. Az árfolyam-emelkedést több felvásárlási sztori is segítette. Lendületet kapott a részvény, amikor egy, az FHB érdekeltségi körébe tartozó cég vásárolhatta meg a TakarékBank állami pakettjét, és akkor is, amikor a Magyar Posta részesedét szerzett, és tőkét emelt az FHB-ban.

A Richter részvénye 14,7 százalékot esett az év eleje óta, pénteken 3753 forinton zárt. A orosz és FÁK-piacra sokat exportáló gyógyszergyár papírjának nem kedvez az orosz-ukrán konfliktus, és a rubel, valamint a hrivnya idei gyengülése sem. Az is elkedvetlenítheti a befektetőit, hogy a cariprazine engedélyeztetése és bevezetése is a vártnál lassabban történik.

Az osztrákok is buknak

Az osztrák tőzsde még a magyarnál is rosszabbul teljesített az idén, a bécsi tőzsdeindex október végén már 11 százalékos mínuszban állt. Az osztrák bankpapíroknak sem használt sem a magyarországi banki elszámoltatás, sem az ukrajnai események.

Míg az OTP részvénye alig esett az idén, az Erste AG az év eleje óta már több mint 20 százalékot esett, a Raiffeisené pedig csaknem 10 százalékot süllyedt. Az OMV részvényesei is nagyobbat buktak, mint a Mol tulajdonosai, az osztrák olajcég árfolyama ugyanis már csaknem 28 százalékos mínuszban jár.

Míg az OTP részvénye alig esett az idén, az Erste AG az év eleje óta már több mint 20 százalékot esett, a Raiffeisené pedig csaknem 10 százalékot süllyedt. Az OMV részvényesei is nagyobbat buktak, mint a Mol tulajdonosai, az osztrák olajcég árfolyama ugyanis már csaknem 28 százalékos mínuszban jár. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.