BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz jegybank 10,5%-ról 17%-ra emelte az alapkamatot

Izgalmas napot tudhatunk a hátunk mögött, hiszen hétfő délelőtt egészen 307,5-ig erősödött a forint az euróval szemben. Egészen kora délutánig nyugodt mederben folyt a kereskedés, majd egy hirtelen lökést követően a hazai fizetőeszköz árfolyamában nagy tüskének lehettünk szemtanúi. Az EUR/HUF árfolyam pár pillanat erejéig 310 fölé kapaszkodott, azonban a hétfői napot végül 309-hez közel zárta. A devizapár elért a 305-310-es kereskedési sáv gyenge széléhez, amelyhez várhatóan hozzá is tapad, így nem számítunk jelentős elmozdulásra a nap folyamán - írják az Erste elemzői.

A mai napon hazai piacmozgató esemény lehet az MNB idei utolsó kamatdöntő ülése. Várakozásaink szerint változatlanul hagyja az irányadó alapkamatot a Monetáris Tanács, azonban a kommunikációján változtathat és jelzést adhat, hogy újabb kamatcsökkentések következhetnek jövőre.
A három hónapos futamidőt leszámítva nem történt jelentős elmozdulás a kötvényhozamokat illetően. A hozamgörbe teljes egésze megint lefelé tolódott, a meredeksége (a 3 és 10 éves hozamok közötti különbség) pedig érdemben nem változott. Továbbra is történelmi mélységekben vannak a magyar kötvényhozamok, amelyek akár tovább is süllyedhetnek ameddig a globális likviditás bőséges, illetve a pénzpiaci kondíciók lazák maradnak. A mai napon 20 milliárd forint értékben kíván diszkontkincstárjegyet értékesíteni az államadósság kezelő. Várhatóan erős kereslettel fog szembesülni az ÁKK, így az elsődleges piacon tapasztalt átlaghozam a múlt héten látott 1,47%-ról tovább süllyedhet.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyama az 1,2425-1,2475-ös szintek között oldalazott. További esést láthattunk az amerikai börzéken, a főbb indexek újra mínuszba kerültek (Dow -0,58%, Nasdaq -1,04%, S&P500 -0,62%). Az európai indexek sem viselkedtek másként, főleg miután bejelentették az orosz atomfegyver ukrajnai telepítését. A FTSE 100 index 1,87%-kal, a CAC 40 index 2,52%-kal, míg a DAX index 2,72%-kal került lejjebb az egy nappal korábbi záró értékéhez képest. A Reuters szerint Angela Merkel arra biztatja a bolgár kormányt, hogy kezdjenek új tárgyalásokba a Déli Áramlat ügyében Oroszországgal. A bejelentés mögött az állhat, hogy a gázszállítás során keletkező eurómilliós bevételek kiesését nem szeretnék a német adófizetők zsebéből visszapótolni. Vegyes kép alakult ki az ázsiai piacon: a Nikkei 2%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot esett, miközben a Shanghai index 1,9%-ot emelkedett. A Kínába irányuló működő tőke beáramlás (FDI) 22,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, ami lényegesen magasabb, mint az 1,1%-os várakozás.

A nemzetközi árupiacon a WTI típusú kőolaj 55 dollár alá zuhant ma reggel, amire 2009 óta nem volt példa. A Bloomberg elemzői felmérése szerint jövőre akár 50 dollár alá is csökkenhet a brent típusú kőolaj ára. Az olaj árfolyamának eséséhez nagymértékben hozzájárult a ma reggel megjelent gyenge kínai PMI adat is. Nagyot zuhant tegnap az arany árfolyama is, ami a 30 napos mozgóátlag 1190 pontos értékéig zuhant, és onnan egyelőre csak enyhe visszapattanást tud felmutatni. Az európai határidős piacok esést mutattak ma reggel.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Jó hír érkezett a tengerentúlról, ugyanis az ipari termelés 1,3%-kal bővült novemberben, amire 6 hónapja nem volt példa. Az elemzők ennél alacsonyabb értéket vártak, 0,7%-os bővüléssel számoltak.

Az orosz jegybank 10,5%-ról 17%-ra emelete az alapkamatot, amivel támaszt nyújtana a rubelnek a további leértékelődéssel szemben, ezidáig eredménytelenül. Az egy napos hitelkamat 11,5%-ról 18,0%-ra emelkedik. Az értékpapír visszavásárlási megállapodások értékét 1,5 milliárd dollárról 5,0 milliárd dollárra emelik. Ekkora mértékű beavatkozásra az 1998-as csőd idején volt példa, ráadásul a jegybank már 80 milliárd dollárnyi devizatartalékot adott el.

Ma reggel érkeztek a német szolgáltatóipar és feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek. A szolgáltató szektor esetében a Reuters várakozásoknál (52,5 pont) kedvezőtlenebb adatot publikáltak (51,4 pont). Míg a feldolgozóipar kedvezőbben alakult a várakozásoknál (50,4 pont vs 51,2 pont).

Magyarország esetében a mai kamatdöntés lehet a figyelem középpontjában. Várakozásaink szerint a jegybank tartja magát eddigi kommunikációjához, és nem változtat az irányadó rátán. Azonban érdemes a délutáni sajtókonferenciára figyelni, ugyanis egyre több piaci szereplő spekulál arra, hogy jövő évtől újabb kamatvágási ciklus kezdődik. A sajtótájékoztató adhat erről bővebb információt, ami a piac számára is iránymutató lehet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.