BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem volt jó nap az európai tőzsdéken

Nyugodt mederben folyt a kereskedés a magyar devizapiacon. Az EUR/HUF árfolyam továbbra sem mozdult el a nyitáskor megfigyelt árfolyamtól. A 305-ös szint továbbra is jelentős korlátot állít az erősödésnek, a gyengülést pedig a 307-es küszöb gátolhatja. A semleges kilátást továbbra is fenntartjuk, hiszen nincs a naptárban olyan esemény, amely megmozgathatná a devizapárt – írja az Erste elemzése.

Délután teszi közzé az MNB a novemberi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét. Nem számítunk változásra a szövegezésben, így piaci reakciót sem várunk.

Újra a vevők kerültek többségbe a magyar állampapírpiacon, hiszen a hozamgörbe teljes egésze lejjebb tolódott.

Legnagyobb mértékben a diszkontkincstárjegyek hozama mérséklődött, mögöttük nem sokkal maradt le a leghosszabb, azaz a 15 éves kötvény sem, hozama újra történelmi mélypont közelébe süllyedt. A három hónapos DKJ aukción rendkívüli kereslet mutatkozott, hiszen a meghirdetett mennyiség több, mint triplájára érkezett ajánlat. A szokásosnál alacsonyabb kínálatnak köszönhetően 1,47%-os átlaghozam mellett értékesítette a kincstárjegyeket az ÁKK. A mai napon visszavásárlási aukcióra kerít sort az államadósság kezelő.

Nemzetközi helyzetkép:
Nagy eséssel indították a tegnapi kereskedést a vezető tengerentúli mutatók, de a kezdeti mélyrepülés után sikerült feljebb kapaszkodniuk, és a Nasdaq index pluszban tudott zárni (Dow -0,29%, Nasdaq 0,53%, S&P500 -0,02%). A Bázel III-nál szigorúbb tőkekövetelményeket írna elő a Fed a 8 legnagyobb, 50 milliárd dollár feletti mérlegfőösszegű bankra. A javaslatban 1-4,5%-kal megemelt tőkekövetelmény szerepel, amelyet 2016 és 2019 között fokozatosan vezetnék be. Ennek a javaslatnak a Goldman Sachs és a Morgan Stanley lehet a legnagyobb vesztese, ugyanis ők tipikusan nem betétből finanszírozzák magukat, így náluk lenne a legszigorúbb az új szabály.

Nem volt jó napjuk az európai tőzsdéknek. Az FTSE100 index 2,14%-os, a DAX index 2,21%-os, míg a CAC40 index 2,55%-os mínuszban zárt.
Ázsiában a Nikkei 2,2%-ot zuhant, a Hang Seng 0,6%-ot, a Shanghai index viszont 3,1%-ot emelkedett. A tegnapi méretes esést követően ma már emelkedni tud a Hang Seng és a Shanghai index is. Az emelkedést a ma megjelent kínai inflációs adat is támogatta. Novemberben az infláció értéke 1,4% lett Kínában, ami az elmúlt 5 év leggyengébb értéke, és jelentős csökkenés az októberi 1,6%-os értékhez képest. Az alacsony infláció pedig nagyobb mozgásteret enged a jegybanknak az esetleges gazdaságélénkítő lépésekre. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a kötelező tartalék rátát fogják csökkenteni.

A dollár gyengülésével párhuzamosan magára talált az olaj és az arany ára is, illetve utóbbi emelkedését támogatta a piacokon látott esés előli menedék eszközök keresése is, aminek köszönhetően a nemesfém árfolyama az 1,2 dolláros szintekről 1,24 dollárig emelkedett.

Az EUR/USD az 1,23-as szintekről 1,2450-ig száguldott, aminek érintése után gyorsan vissza is fordult az 1,23-as szint irányába.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Ma sem kapunk releváns makrogazdasági adatokat az USA-ból. Holnap érkeznek munkaerőpiaci, illetve kiskereskedelmi adatok.

Görögországban bepánikoltak a befektetők az előrehozott parlamenti választások miatt, ami megnöveli annak a lehetőségét, hogy a jelenlegi kormány támogatottsága csökkenjen az EU ellenes erőkkel szemben. A görög részvényindex 13% feletti mínuszban is járt a bejelentés után.

Az IMF megérkezett Kijevbe, hogy az áprilisi 17 milliárd dolláros mentőcsomag következő részletének folyósításáról tárgyaljon. A hrivnya leértékelődése a dollárral szemben (év eleje óta 85%-kal) és a CDS felár évtizedes csúcsra való emelkedése (5 éves CDS 1800 bázispont) komoly gondokat okoz. A 10 milliárd dolláros devizatartalék szinte semmire sem elég, így könnyen elképzelhető az államcsőd bekövetkezése, ha nem kap külső segítséget az ország. A bajokat tetézheti az Oroszországgal kötött 3 milliárd dolláros kötvényfinanszírozás, hiszen a megállapodás értelmében, ha az ukrán államadósság ráta meghaladja a GDP 60%-át, akkor azonnali törlesztést követelhet a hitelező.

A Világbank szerint 2015-ben 0,7%-kal eshet Oroszország GDP-je, mielőtt 2016-ban 0,3%-os növekedést tudna felmutatni. A szervezet a következő két évben 78 és 80 dolláros átlagos olajárral számol.

Ma délután kettőkor teszi közzé a Magyar Nemzeti Bank a novemberi kamatdöntő ülés rövidített jegyzőkönyvét. Július óta, amikor lezárult a kamatcsökkentő ciklus, nem változott érdemben a jegyzőkönyv szövegezése, így várhatóan a novemberi dokumentum is közel azonos üzenetet fog közvetíteni. Legkorábban decemberben következhet be fordulat a Monetáris Tanács kommunikációját tekintve, hiszen akkorra készül el a legfrissebb inflációs előrejelzés, ami meghatározza az alapkamat pályáját.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.