BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Enyhe korrekció a forintárfolyamban

Korrekció indult az EUR/HUF devizakereszt árfolyamában a 320-as lokális csúcsról, melynek keretében a 20 napos mozgóátlag 315,7-es értéke közelébe csökkent a devizapár jegyzése. Ez azt is jelenti, hogy kitört a december óta tartó gyengülő trendcsatornából, azonban a rövidtávú mozgóátlag áttörésére egyelőre még nem került sor. Ma enyhe emelkedést elképzelhetőnek tartunk az árfolyamban, azonban a jövő hét során akár az erősebb, 314-es támaszszintet is tesztelheti az árfolyam - olvasható az Erste elemzésében.

A csütörtöki kötvényaukció kifejezetten jól sikerült, hiszen az eredetileg meghirdetett 55 milliárd Ft helyett 80 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényt az ÁKK. A sikeres délelőtti aukciót követően az adósságkezelő délután nem-kompetitív aukciót is tartott, amin további közel 30 milliárd forint értékben vont be forrást az ÁKK. Az így kialakult átlaghozamok erősnek bizonyultak (3 éves: 2,54%, 5 éves: 2,96%, 10 éves: 3,42%).

A másodlagos piacon jegyzett hozamok csütörtökön is kitartóan folytatatták a csökkenő trend mentén haladtak. A hozamgörbe rövid vége változatlan szinteken maradt, míg a középső és hosszú szegmensek egyaránt 6-7 bázisponttal kerültek lejjebb. Így a 10 éves (3,43%) és 15 éves (3,65%) hozamok új történelmi mélypontot értek el.

 
 
Nemzetközi helyzetkép:
Jó hangulatban telt a tegnapi kereskedés az USA-ban, zárásig meredeken emelkedtek az indexek, és közel 2%-os pluszban fejezték be a napot (Dow 1,84%, Nasdaq 1,84%, S&P500 1,78%).

Rendkívül pozitív hangulatban telt a tegnapi kereskedés a nyugat-európai börzéken, és hatalmas emelkedéssel zárták a kereskedést a piacok (FTSE100 2,34%, DAX 3,36%, CAC40 3,58%).

A távol-keleti Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot emelkedett. A Shanghai index napon belül 3%-os pluszban is tartózkodott, azonban onnan 0,3%-os mínuszig csúszott vissza az értéke.

A WTI típusú kőolaj árfolyama a tegnapi pozitív hangulatban is csak minimális emelkedést tudott felmutatni, melynek keretében 49 dollárig emelkedett az olaj árfolyama.

A Bloomberg felmérése szerint az aranykereskedők többsége továbbra is inkább optimista. A felmérés eredménye alapján 20-ból 10-en az árfolyamok emelkedésére számítanak, és csak 4-en valószínűsítik a csökkenést. Ennek oka a görög aggodalmak, az európai deflációs kockázatok és az EKB eszközvásárlásával kapcsolatos optimizmus. Az arany árfolyamában egyelőre nem tapasztalható jelentős mozgás, jelenleg 1210 dolláron kereskednek a nemesfémmel.

Az 1,175-ös támaszszintig szúrt le a tegnapi kereskedésben az EUR/USD árfolyam. A szint érintésével megindulhat egy rövidtávú pozitív irányú korrekció a devizapár árfolyamában.

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.


Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Amerikában a várt 290 ezernél valamivel magasabbra, 294 ezerre emelkedett a friss segélykérelmek száma. Charles Evans chicagói Fed elnök beszédében úgy fogalmazott, hogy a jegybanknak nem kellene sietnie a kamatemeléssel a munkaerőpiaci javulás ellenére sem, mert az infláció még hosszú ideig a kitűzött cél alatt maradhat. Fontos adatok érkeznek a mai kereskedésben, délután publikálják a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak számának (NFP) változását és a munkanélküliségi rátát.

A novemberi német ipari termelés a ma reggeli adatok szerint 0,5%-kal csökkent éves összehasonlításban, miközben a piac 0,8%-ot várt. A gyenge adat elsősorban az energiaszektornak tudható be. Az eurózóna kiskereskedelmi forgalma a vártnál lényegesen gyorsabban bővült novemberben az Eurostat szerint. Az éves alapú ráta a várt 0,2%-ra történő visszaesés helyett 1,5% lett, köszönhetően az alacsony üzemanyagáraknak. Az ukrán miniszterelnök, Arszenyij Jacenyuk tegnap Németországban folytatott megbeszéléseket Angela Merkellel. A német kancellár kijelentette, hogy csak a minszki megállapodás végrehajtása után kerülhet szóba az Oroszország elleni szankciók feloldása. Az Európai Bizottság nem sokkal később bejelentette, hogy újabb 1,8 milliárd eurós hitelt kap Ukrajna, amelyet idén és 2016 elején folyósítanak.

A várakozásoknak megfelelően 1,5% lett a decemberi kínai infláció, ami jócskán elmarad a hivatalos 3,5%-os kormányzati céltól. Az alacsony infláció megerősítette azokat a piaci spekulációkat, hogy a jelentős mozgásteret kihasználva további lazító intézkedéseket jelenthetnek majd be. A termelői árindex csökkenése ezúttal is tovább folytatódott. A termelői árindex decemberben 3,3%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.

Tegnap délután ismertette a Nemzetgazdasági Minisztérium a 2014 évi pénzforgalmi szemléletű költségvetési számokat. A tavalyi hiány 825 milliárd forintot ért el, amely bőven elmarad az éves előirányzattól. Így a tavalyi évben az ESA módszertan szerint számolt költségvetési hiány kisebb GDP arányos hiányt fog tükrözni az eredetileg tervezett 2,9%-nál. A ma reggel nyilvánosságra hozta a KSH az előzetes novemberi külkereskedelmi adatot. Az egyenleg 756,2 millió eurós többletet mutatott novemberben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.