Az idén már semmi akadálya annak, hogy a biztosítók euróban vagy más külföldi pénznemben is kínáljanak adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításokat. A személyi jövedelemadóról szóló törvényt ugyanis úgy módosították, hogy az ügyfelek akkor is ki tudják már számolni, pontosan mennyi adóvisszatérítés jár nekik, ha nem forintban fizetik a díjakat. A kedvezményt az adóév utolsó napján érvényes jegybanki árfolyam alapján kell kiszámítani.
Egyelőre azonban csak kevés biztosító élt a lehetőséggel, hogy eurós nyugdíjbiztosításokat dobjon a piacra. Az egyik ezek közül a Grawe volt. A kizárólag hagyományos vegyes életbiztosításokban utazó társaság már tavaly is szeretett volna eurós terméket a piacra dobni, de az adókedvezmény számításával kapcsolatos bizonytalanságok miatt letettek erről. Az idén január 1-jén viszont azonnal elindultak az új biztosítással – mondja Hochmann András, a biztosító vezérigazgatója.
A társasánál az eurós életbiztosítások aránya az értékesítésen belül 20-25 százalék között mozog, ezt várják az új nyugdíjbiztosítástól is annak ellenére is, hogy a forint jelenleg gyengélkedik. Tavaly támogatott nyugdíjbiztosításból több mint 1100 szerződést kötöttek 270 ezer forint körüli átlagdíj mellett. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) honlapján publikált adatok szerint a Grawe mellett a Metlife-nak van még eurós nyugdíjbiztosítása, amelyre igénybe lehet venni adókedvezményt.
A Metlife egy befektetési egységhez kötött (unit linked) terméket indított el a piacon. A Vienna Life (korábban Axa) tavaly bevezetett nyugdíjtermékeinél is választhatnak az ügyfelek, hogy euróban vagy forintban szeretnék-e fizetni a díjakat – közölte lapunkkal a cég. Sőt a tartam alatt is lehet váltogatni a devizanemet, így az euró/forint árfolyammozgásból is profitálhatnak az ügyfelek, ha jó időzítéssel váltanak. A Vienna Insurance Grouphoz (VIG) tartozó Vienna Life ügyfelei egyébként eddig megközelítőleg 1500 nyugdíjbiztosítást kötöttek.
A biztosítók többsége ugyanakkor még kivár az eurós vagy más devizás nyugdíjbiztosítások indításával. A VIG másik két magyarországi cége, az Union és az Erste Biztosító ugyan tervez termékfejlesztést a nyugdíjbiztosításainál, de külföldi pénznemben fizetett biztosításban nem gondolkoznak. Nem tervez ilyen termékfejlesztést egyelőre a vezető hazai életbiztosító, az ING sem, annak ellenére sem, hogy a cégnek már van egy eurós nyugdíjbiztosítása, a Kronosz, amihez azonban nem jár adókedvezmény.
A Groupama Garanciánál és a Generalinál sincs napirenden most ez a kérdés. „Nem várunk kimagasló keresletet ezen a téren, ezért társaságunk egyelőre nem tervezi a piacra lépést deviza alapú nyugdíjbiztosítási termékkel” – indokolja Garamvölgyi Zoltán, a Groupama Garancia élet- és bankbiztosítási ügyvezető igazgatója. A teljes hazai nyugdíjbiztosítási piacon egyébként tavaly az első három negyedévben a Mabisz adatai szerint több mint 45 ezer szerződést kötöttek 212 ezer forintos éves átlagdíj mellett.
A kutatás szerint a 15-19 éves korosztály 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy számára elsősorban a legbiztonságosabb befektetési lehetőségek jöhetnek szóba, a 20-29 éveseknél, illetve a 30-39 éveseknél ez az arány 66 százalékos.
A 40-49 és az 50-69 évesek körében pedig már 69 százalék számára prioritás a biztonság.
A kutatás szerint a 15-19 éves korosztály 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy számára elsősorban a legbiztonságosabb befektetési lehetőségek jöhetnek szóba, a 20-29 éveseknél, illetve a 30-39 éveseknél ez az arány 66 százalékos.
A 40-49 és az 50-69 évesek körében pedig már 69 százalék számára prioritás a biztonság. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.