BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőzsde: Az eddig bevezetett 117 részvényből 43 marad

Az új évtől végelszámolás alatt álló Synergon lesz a 74. cég, amely elhagyja az 1990 óta működő Budapesti Értéktőzsdét, ahol azután már csak 43 társaság részvényei maradnak.

Idegenforgalmi cégek foglalják keretbe az idén 25 éves Budapesti Értéktőzsde (BÉT) történetét. Elsőként, az 1990. június 21-i újraindításkor az IBUSZ részvényeivel lehetett kereskedni, míg utolsóként, ez év szeptember 22-én a Danubius papírjai kerültek le a palettáról. Legalábbis a jövő év elejéig, amikor is a Synergon Informatika Nyrt. kéri majd részvényei törlését. Amit a hatályos jogszabályok miatt azért köteles megtenni, mert rendkívüli közgyűlése döntése alapján 2016. január 1-től megkezdődik a végelszámolása.

Távozását követően a BÉT-re az utóbbi negyedszázadban bevezetett 117 társaságból már csak 43 marad. A legtöbben, 16-an 1999-ben debütáltak a hazai börzén, nem csoda, hogy abban az évben válogathattak a befektetők a legtöbb, szám szerint 69 részvény közül – derül ki a BÉT statisztikáiból. Legrégebb óta, 1990 novemberétől a Konzum részvényei forognak a budapesti parketten, ezzel szemben a Norbi Update Lowcarbéi csak tavaly novembertől. A legrövidebb ideig, alig 14 hónapig – 1999. február és 2000. április között – a pécsi Mizo-Baranyatej részvényeivel lehetett üzletelni a BÉT-en, akkor felszámolási eljárás indult a cég ellen.

Elsőként, 1995. májusában a MÜSZI részvényei hagyták el a parkettet, miután megszűnt kibocsátójuk. A legtöbb, 9 tőzsdei kivezetésre 2002-ben került sor. A 73 eddigi távozóból 40-en tűntek el végképp a süllyesztőben, 26-an fel-, illetve végelszámolás miatt, 14-et pedig azért, mert felvásárolták őket.

A távozók többségének részvényei is nagybefektetőkhöz kerültek, öten beolvadtak egy másik társaságba, hárman – az AAA Auto, a Central European Growth Fund Plc. és az Orco – a részvényeik iránti érdektelenség miatt intettek búcsút. A nyilvános részvényértékesítésük híján úgynevezett technikai bevezetéssel a BÉT-re került Optisoft, valamint a Concorde Értékpapír Zrt.-t alapító Jaksity György és két társa által tulajdonolt TC Befektetési Nyrt. pedig azért, mert terveikben nem szerepelt a tőzsdei forrásbevonás, így a további jelenlétnek nem látták értelmét. A Fotex részvényét – élve az akkor új hazai szabályozás adta lehetőséggel – az alapító, Várszegi Gábor 2012 márciusában áttetette a luxemburgi börzére, azzal az indoklással, hogy ott két-három év alatt fel tudja építeni azt az imázst, amivel továbbléphet. 

Fel- vagy végelszámolás miatt 11-en voltak kénytelenek elhagyni a parkettet, utoljára, idén júniusban a Business Telecom. További 15 társaság a tőzsdéről való távozását követően húzta le a rolót. Legutóbb a Quaestor, mely 2013 végén arra hivatkozva vonta ki magát a tőzsdei forgalomból, hogy az MMTS kereskedési rendszer helyett bevezetett Xetrában “a társaság céljai már nem érhetők el”.

A tőzsdéről kivezettek közül csupán 33 működik eredeti nevén. Tizennégy céget kereszteltek át tőzsdei pályafutásuk alatt, ezek többsége ma már nem BÉT-szereplő. Kétszer is az RFV-t (E-Starra, majd Enefire), a Novotrade-t (Genesisre, majd Hun Mining-ra), a Phylaxia-Pharmát (Phylaxia 1912 Holdingra, majd Opimus Groupra), a Horizon Multiplant (Humetre, majd Nutexre) és a HybridBoxot (FUSO Ecosystemre, majd OTT-One-ra). A BudaFlaxból Pannon-Flax, a GarAgentből Csepel Holding, a Soproni Sörgyárból Brau Union Hungária, a Pannonplastból PannErgy, a Mezőgép Orosházából Linamar, a Matávból Magyar Telekom, a Virginia Kárpótlási Jegy Hasznosítóból Econet.hu, a HB Westminsterből Milton Apartman, a FreeSoftból 4iG lett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.