BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bányatársaságok elértéktelenedtek

A bányatársaságok globálisan 1400 milliárd dollárt veszítettek értékükből 2011 óta – és még nem látni a végét –, ez 73 százalékos értékvesztést takar. Az iparág szereplői nem véletlenül üzennek a Bloomberg szerint az olajosoknak, hogy ne panaszkodjanak, mert az ő 49 százalékos mínuszuk ehhez képest csekélység. Több mint hatezer bányaipari, feldolgozóipari cégvezető mellett bankárok és befektetők sora kereste a héten Fokvárosban a választ arra, hogy mikorra fogynak el a vasércből, szénből és más nyersanyagokból felhalmozott hatalmas készletek, és állhatnak ismét emelkedő pályára az árak. Mark Cutifani, az Anglo American vezérigazgatója szerint van még lejjebb, ami a piaci árak alakulását illeti. Harminchárom hónappal ezelőtt vette át a bányatársaság irányítását, azóta havonta átlag 350 millió dollárral csökkent a bevételük. Cutifanihoz hasonlóan a versenytárs Rio Tintót vezető Sam Walsh is a tavalyinál rosszabb évet vár. Tom Albanese, a Vedanta Resources vezérigazgatója úgy véli, a cégeknek most adósságaik leépítésére kell koncentrálniuk, ezzel elkerülhetik, hogy felvásárlási prédává váljanak.

A BHP Billitonról leválasztott South32 vezére, Graham Kerr szerint hagyni kell a piacot, hogy maga rendezze a problémáit, és megerősödve jöjjön ki a gödörből. A túlkínálat azonban nem akar csökkenni, a termelők egyre mélyebb sebeket ejtenek és szereznek az árháborúban. Mindenki a legnagyobb felvevőpiacra, Kínára mutogat, de Cutifani szerint az, hogy az ázsiai ország nyersanyagigénye csökkent, még nem mentség az ágazatban érdekeltek reakcióira. A magas környezetvédelmi költségek miatt a társaságok vonakodnak bezárni fölöslegessé vált bányáikat, ezzel viszont a saját sírjukat ássák. Az alacsony kihasználtságú bányák és kohók bezárása több cégnél azonban már napirendre került. Az Anglo American vagyonelemeinek mintegy felétől akar megszabadulni, a cég a következő két hétben hirdetheti meg dél-afrikai szénbányáit. 

A válság idején ésszerű karcsúsításon áteső, hatékonyabb működésre átálló bányatársaságok lesznek a befektetők kedvencei – állítják a Berwin Leighton Paisne brit jogi tanácsadó szakértői, szerintük az ágazatba tavaly befolyt 3,2 milliárd dollárnyi friss tőkénél több érkezik majd az idén a fejlődőképes vállalkozásokba. Kérdés, hogy a Rio Tinto közéjük tartozik-e. A brit-ausztrál bányatársaság szakított folyamatosan emelkedő osztalékot ígérő politikájával: a tavaly 51 százalékos profitzuhanás után 4,54 milliárd dollárt lehetne elosztani a részvényesek között. (A leírásokat is figyelembe véve viszont 1,8 milliárdos volt a Rio tavalyi vesztesége.) A cég úgy döntött, hogy papíronként 2,15 dollárt fizet ki, de a 2016-os évre már csak 1,10 dolláros osztalékkal kalkulál. A cég ezzel csatlakozott a svájci Glencore és a brazil Vale gyakorlatához, miszerint a profithoz igazítják az osztalékot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.