A szakértők a 307–313 forint közötti sávba várják az euró árfolyamát a következő hónapokban. A kurzus április közepén még 313,7 forinton állt, de május végére lejött 307,35-ra a Bloomberg adatai szerint, azóta jó egy forinttal drágult az euró. Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője szerint nem valószínű, hogy a nyár nagy részében 310 alá kerülne az árfolyam. A piaci várakozások szerint a következő 1,5-2 év során alacsony lehet az árfolyam volatilitása. A fundamentumok egyensúlyban vannak a kockázatokkal. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) likviditásnövelő lépésekkel próbálja visszafogni az árfolyamot. A devizaswapokon keresztül például 850 milliárd forintot ad a bankoknak. Ezek a lépések azonban már egyre kevésbé fogják meg az árfolyamot.
Az euró-forint kurzus 500-600 pontos vagy akár még szűkebb sávban maradhat. Ezen a piacon ráadásul nyáron minimális a mozgás. Ez akkor változhat, ha az MNB előrukkol valami rendkívüli lépéssel – ami nem várható.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője sem vár forinterősödést a következő hetekben. Ugyanakkor szerinte a nyugodt nyári hónapokban az árfolyam minimálisan erősödni szokott. Tavaly a júniusi gyengülés után 318-ról erősödött 308 közelébe a forint az euróval szemben.
Változatosabb az euró-dollár piaca, bár nyárra itt sem várnak drámai elmozdulásokat. A Trump-rali kifulladása utáni korrekcióban 1,123-ig gyengült múlt hét elejére az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben, azóta kicsit erősödött a dollár. „Segítette az eurót az eurózóna szétesésével kapcsolatos félelmek kiárazódása. A következő két hónapban az 1,085 és 1,12 közötti sávba várható a kurzus. Donald Trump amerikai elnök gazdaságélénkítő terveinek valóra válása erősíthetné a dollárt, de ezzel kapcsolatban sok a bizonytalanság.
A felmerült adóamnesztiával például több százmilliárd dollár kerülne az Egyesült Államokba, ami több hónapos dollárerősödést is segíthetne. Egy szorosabb Merkel–Macron-együttműködés viszont az eurót segítené” – fűzte hozzá Németh Dávid, aki az év végére az 1,14 és 1,2 közti sávba várja az euró-dollár árfolyamot.
Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője szerint az euró-dollár viszonylatban az EKB és a Fed felől érkezhetnek jelentős változásra utaló jelek. Az EKB részéről Mario Draghi elnök közölte, hogy a vártnál tovább maradhat az eszközvásárlási program, pedig a piacon voltak ezzel ellentétes várakozások. Amerikában pedig még bizonytalan, hogy idén három vagy négy kamatemelés lesz-e. „A június 14-i már szinte teljesen biztos, de a folytatás még nem. További kérdés, hogy a Fed nagy mérlegfőösszegének leépítéséhez hogyan fogjanak hozzá, mert az a dollár erősödésével járhat” – hívta fel a figyelmet Pálffy Gergely. A szakértő szerint figyelni kell arra, hogy mi lesz Trumppal, hiszen már felmerült a bizalmatlansági indítvány lehetősége. Európában bizonytalansági tényezőt jelentenek az előrehozott olasz választásokkal kapcsolatos hírek. Görögország pedig gyakorlatilag hónapról hónapra él, miközben a következő hetekben fontos adósságlejáratok lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.