Jelentős piaci mozgásokat eredményezett a Távol-Keleten, hogy az MSCI bejelentette: 2018 májusától 222 kínai A osztályos részvényt vesz fel a feltörekvő piaci indexébe. A kínai blue chip index, a CSI 300 1,2 százalékkal emelkedett a hírre, és 2015 decembere óta nem látott szinten, 3587,96 ponton fejezte be a kereskedést, a sanghaji Composite 0,5 százalékos pluszban, 3156,21 ponton zárt. A két leginkább érintett szektor a fogyasztási termékeket gyártók és forgalmazók, illetve a pénzügyi vállalatok, előbbi mutatója, a CSI 300 CS 2,7, míg utóbbi indexe 0,7 százalékot emelkedett a Reuters adatbázisa szerint. Hongkongban viszont ellentétes reakciót váltott ki a hír, a Hang Seng mutató 0,6 százalékkal esett, a kínai vezető vállalatokat követő
China Enterprises Index 0,7 százalékos veszteséget szenvedett. A befektetők ugyanis attól tartanak, hogy az MSCI döntése után Hongkong elveszíti majd a népszerűségét a befektetők körében, hiszen eddig ez a piac jelentette a legfontosabb kiskaput a kínai instrumentumok felé. A hongkongi piac forgalma már azzal is jelentős nyomás alá került, hogy gomba módra kezdtek szaporodni világszerte a kínai instrumentumokba fektető ETF-ek, ráadásul a kínai onshore piacon érdemben nagyobb a részvénykínálat, mint Hongkongban. A környező országokban is aggodalmat váltott ki a lépés, hiszen a kosár átsúlyozásával sokan veszítenek majd. A dél-koreai instrumentumok súlya például 15,65 százalékról 15,27 százalékra csökken 2018. május 31. után, a tajvani részvényeké 12,23-ról 12,07-ra esik. Mindez 600 milliárd (525,3 millió dollár) és 4,3 ezer milliárd won tőkekiáramlást eredményezhet a dél-koreai eszközökből, a tajvaniak 11-15 milliárd tajvani dollárt veszíthetnek (egy amerikai dollár 30,5 tajvani dollár). A hatás mérséklésének érdekében a tajvani és a dél-koreai piac egy közös indexet tervez létrehozni, amelybe technológiai és más osztalékrészvények kerülnének – írja a Reuters.
Az MSCI már négy éve folytat tárgyalásokat a kínai hatóságokkal arról, hogy a kínai részvények is bekerüljenek a kosarába, ám eddig a piac nehézkes elérése miatt nem született pozitív döntés. A 222 MSCI-be kerülő részvény többsége állami tulajdonban lévő cég, 50 vállalat pénzügyi szektorban tevékenykedik, és súlyuk 36 százalék lesz. Emellett 44 ipari cég is helyet kapott a kosárban 16 százalékos súllyal.
Bár még egy évet várni kell addig, amíg a kínai részvények bekerülnek az MSCI kosarába, a tőkeáramlások már jóval előtte megkezdődhetnek. A kínai részvények felvétele két lépcsőben történik jövő év májusától augusztusig. A kínai részvények súlya 0,73 százalék lesz, miután a korábban becsült 169 vállalatnál több került az indexbe. Az MSCI jelezte, hogy amennyiben Kína tovább lazít olyan szabályozói területeken, mint a kereskedés felfüggesztése vagy a napi kvóták emelése és eltörlése, további vállalati papírok nyerhetnek felvételt az indexbe. Az MSCI úgy számol, hogy első körben 17-18 milliárd dollár friss tőke érkezik majd a kínai részvényekbe, ami ahhoz képest, hogy az elmúlt hónapban 20 milliárd dolláros tőkekiáramlás ment végbe, igencsak alacsony összegnek számít. Hosszú távon 340 milliárd dollár tőkebeáramlásra számítanak a szakértők. A HSBC korlátozott hatást vár az első évben a kínai piacon a lépéstől, a bank elemzőházának szakértői szerint legfeljebb 12-14 milliárd dollárnyi friss tőke érkezhet, 5-10 éves távlatban viszont akár 500 milliárd dollárnyi tőke is megmozdulhat, ami jelentős összegnek számít. A Goldman úgy számol, hogy 18 milliárd dollárnyi tőke érkezhet a kínai piacra, és a következő öt évben az összeg 210 milliárdra emelkedhet. A korábbi spekulációkkal ellentétben Argentína az MSCI kisebb kosarában,
az úgynevezett fejlődő (frontier) indexben maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.