BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem zártak jól a nyugati tőzsdék

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Veszteségben zártak csütörtökön a főbb nyugat-európai tőzsdék, a vezető indexek két és fél havi mélyponton is jártak napközben.

Veszteségben zártak csütörtökön a főbb nyugat-európai tőzsdék, a vezető indexek két és fél havi mélyponton is jártak napközben, miután az Európai Központi Bank kormányzótanácsának legutóbbi kamatdöntő üléséről közzétett jegyzőkönyv arról tanúskodott, hogy a döntéshozók készek újabb lépést tenni a monetáris élénkítés visszaszorítása felé.

A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,41 százalékkal 7337,25 pontra, a frankfurti DAX-index 0,58 százalékkal 12 381,25 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,53 százalékkal 5152,40 pontra süllyedt. A pán-európai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,67 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index 0,68 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index pedig 0,54 százalékkal esett.

Az EKB kormányzótanácsának június 7-8-i üléséről készült, csütörtökön közzétett jegyzőkönyvből kitűnik, hogy az euróövezeti jegybank elkezdte a felkészülést a rendkívül alacsony kamatokon és a masszív kötvényvásárlási programon alapuló laza monetáris politika szigorítására, de a nemkívánatos piaci zűrzavar elkerülésének érdekében lassan fog lépni.

A tanácskozást követő sajtótájékoztatón nem hangzott el semmi, ami arra utalt volna, hogy a kormányzótanács a mennyiségi enyhítési program leépítésére készül. A jegyzőkönyvből viszont kiderült, a monetáris döntéshozók beszéltek arról, hogy elhagyják azt az ígéretet, miszerint szükség esetén erősítik a 2300 milliárd eurós kötvényvásárlási programot. Végül ez ellen döntöttek, mert magasabb inflációt tartanak szükségesnek. Ha azonban az inflációs kilátások tovább javulnak, újra napirendre kerül a kérdés.

A New York-i részvénypiacok mindhárom fő mutatója mérsékelt veszteségben állt a nyugat-európai tőzsdék zárásakor: a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,35 százalékos, az S&P 500-as 0,53 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,49 százalékos mínuszt mutatott. Az európai tőzsdezáráskor egy euróért 1,1400 dollárt adtak, napi szinten 0,43 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, a Brent és a WTI ára emelkedik annak köszönhetően, hogy az amerikai kormány energiaügyi tájékoztató hivatala (EIA) által közzétett adatokból kiderült, a vártnál majd háromszor nagyobb mértékben, közel 6,3 millió hordóval csökkent az amerikai kereskedelmi olajtartalék szintje a múlt héten.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj szeptemberi szállításra hordónként (159 liter) 48,88 dollárba került, 1 dollár 9 centtel, 2,28 százalékkal drágult az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. A New York-i árupiacon a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára augusztusi szállításra hordónként 1 dollár 15 centtel, 2,55 százalékkal, 46,28 dollárra nőtt. Az arany unciánkénti ára augusztusi szállításra 0,16 százalékkal 1223,70 dollárra emelkedett a New York-i árupiacon.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.