BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Figyelmeztette Kínát az IMF

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt javasolta Kínának, hogy inkább a pénzügyi stabilitásra figyeljen, semmint a fejlesztési célokra, miután a regionális növekedési célszámok elérése és a munkahelyek tömeges megszűnésének elkerülése az adósságállomány jelentős növekedéséhez vezetett, különösen a helyi kormányzatok szintjén.

Szerdán kiadott jelentésében a valutaalap az együttműködés hiányára és a rendszerszintű kockázatok elemzésének elégtelen mivoltára figyelmeztetve azt ajánlotta a kínai kormánynak, hogy hozzanak létre egy pénzügyi stabilitási albizottságot a jegybank és a pénzügyi szabályozásért felelős három hatóság részvételével, valamint növeljék a bankfelügyelet munkatársainak létszámát.

A Nemzetközi Valutaalap 2011 óta először értékelte a kínai pénzügyi szektort. A 33 nagy pénzintézet bevonásával elvégzett stresszteszt azt mutatja, hogy továbbra is magas a hitelállomány növekedési üteme, és egyre több pénz áramlik a vagyonkezelési termékekbe (WMP).

„A kockázatok nagyok” – jelentette ki Ratna Sahay, az IMF pénz- és tőkepiaci osztályának igazgatóhelyettese, hozzátéve, hogy a kínai hatóságok tudatában vannak a kockázatoknak és proaktívan dolgoznak kordában tartásukon.

Forrás: AFP

A valutaalap szakértői megállapították, hogy a kínai bankok teljesítik a baseli előírásokat, de növelniük kell likvid eszközeik állományát és fokozatosan emelniük kell tőkéjüket, hogy megteremtsék a puffert a hitelfeltételek és a befektetőknek nyújtott garanciák szigorításával járó gazdasági átmenet miatt várható potenciális veszteségek mérséklésére.

A vizsgált 33 kínai pénzintézet együttes mérlegfőösszege 171 ezer milliárd jüan (26 ezer milliárd dollár), valamint további 20 ezer milliárd jüan értékben rendelkeznek erősen kockázatos, mérlegen kívüli WMP-kkel.

A stresszteszt, amelynek forgatókönyve szerint a nem fizető hitelek állománya 1,5 százalékról 9,1 százalékra emelkedett, azt mutatta, hogy a bankok a kínai hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékának megfelelő tőkehiánnyal szembesülnének egy ilyen súlyos esetben.

A kínai jegybank a honlapján nyilvánosságra hozott közleményben úgy reagált, hogy az IMF jelentése objektív és helytálló, de a stresszteszt „nem tükrözi a teljes helyzetet”. Kína viszonylag erős képességekkel rendelkezik ahhoz, hogy kivédjen bármilyen pénzügyi kockázatot – hangoztatta a központi bank.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.