BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Menekülőre fogta a tőke a feltörekvő országokban

A pozitív befektetői hangulat, amely hetekig szembe tudott nézni az emelkedő amerikai államkötvényhozamokkal, úgy látszik, május elején megroppant. Az EPFR által számított Emerging Markets Equity Funds az utóbbi nyolc hónap legnagyobb heti pénzkiáramlását mutatta mind a négy fontosabb régióban május első hetében. A latin-amerikai részvényalapok három hete mutatnak kivonásokat, miután Argentína – amely 2015 harmadik negyede és 2017 vége között több mint duplázni is tudott az ígért reformok alapján – valutájának sebes esése után a külföldi tőke menekülőre fogta. A brazil részvényalapok hathetes kivonási hullámot produkáltak, a mexikóiak viszont az utóbbi 16 hétből 13 három héten át képesek voltak friss pénz bevonására, annak ellenére, hogy július elején Mexikóban választást tartanak, és a politológusok populista nyertesre számítanak. A mexikói rövid távú befektetések ügyét erősítette az emelkedő olajár, amely számos EMEA-piac újbóli értékelését is elindíthatja, olyan jelentős olajimportőrökét, mint Dél-Afrika, vagy főbb kitermelőkét, mint Szaúd-Arábia és Oroszország. A szaúdi részvényalapoknak is már nyolcadik hete sikerült pénz bevonzaniuk. A befektetőket azonban az emelkedő olajár sem volt képes visszatartani attól, hogy immár harmadik hete töretlenül vonják ki forrásaikat Oroszországból. A legutóbbi kivonások 2017 második negyede óta a legmagasabbak, miután Vlagyimir Putyin megkezdte negyedik elnöki ciklusát. A kínai részvényalapok meghosszabbították a 2014 első negyede óta tartó leghosszabb beáramlási periódusukat, de ez volt a legkisebb ütemű március vége óta. Néhány befektető viszont visszahúzódott, amíg világosabbá nem válik, hogy a kínai hatóságok hajlandók-e szigorítani a hitel- és hitelezési normákat, ami egyébként Hszi Csin-ping közigazgatásának egyik meghatározó célja.

A jelenség magyarázatául szolgálhat, hogy számos fejlődő ország esetében merültek fel az utóbbi hetekben olyan kockázatok, amelyek például kikezdték a forint erejét is. Argentínában a jegybank a hazai deviza védelmében gyors ütemben 40 százalékra emelte az irányadó kamatot. Az ország egyre nagyobb kereskedelmi hiánya, a növekvő külföldi adósság, a stagnáló növekedés, a fokozódó hazai dollárkereslet és az igen volatilis pezó sebezhetővé teszi a gazdaságot. A rövid lejáratú kötvényekre kivetett, április 25-től hatályos adó is a pezónak a gyengülés irányába való száguldását segítette. A dél-amerikai ország az utóbbi két évben 130 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátott ki. Végül aztán ismét a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult, ami megint csak költségvetési megszorításokat jelent, amelyek ellen tüntet a lakosság.

A következő a sorban Törökország lehet. A jövő havi török elnökválasztás győztesének a monetáris politikában is hatékony vezetőnek kell mutatkoznia, és a jegybankelnök nem hagyhatja figyelmen kívül az elnök utasításait, azok szerint kell majd cselekednie – mondta kedden a Bloombergnek Recep Tayyip Erdogan elnök. Ez megerősíti azt az eddig is sejtett tendenciát, hogy a török jegybank politikai befolyás alatt van. A gazdaság túlfűtött állapotban lehet, ami sérülékennyé teszi az országot a külső sokkokkal szemben. Ráadásul 10 százalék felett van az infláció, és hiába szeretne a jegybank kamatot vágni, arra nincs sem tér, sem esély. A sorban természetesen ott van Oroszország is, ahol egy sor céget és üzletembert sújtanak nemzetközi szankciók. Nagyrészt ennek következtében esett nagyot a rubel a dollárhoz képest.

Az okok sorának végén megítélésünk szerint az olaj áremelkedése áll. Azzal, hogy a fekete arany ára 74 dollár fölé emelkedett, az Egyesült Államokban megemelkedtek az inflációs várakozások, ami jól látszik például a normál és az inflációval indexált amerikai államkötvények hozamkülönbségén. Ennek hatására az amerikai tízéves államkötvény hozama csütörtök délelőtt már a 3,122 százalékos szintre ért. Az inflációs várakozások emelkedése abban is megnyilvánul, hogy a piac már további három, azaz idén összesen négy kamatemelést áraz, 25 bázispontonként egyet-egyet júniusra, szeptemberre és decemberre – szemben a Fed által előre jelzett idei hárommal. A változásban megerősödést hozott a keddi amerikai kiskereskedelmi adat, amely ugyan a várthoz képest csökkenést mutatott, a megelőző havi adatokat viszont jelentősen felfelé módosították.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.