BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mozgalmas napok elé néz az OTP

Nincsenek fundamentális okai, hogy a jó negyedéves beszámoló után szárnyaló bankpapír részvényeit szórni kezdték a befektetők.

Nagy árfolyamkilengésekre kell felkészülniük a következő két hétben az OTP befektetőinek. A várhatóan nagy volumenű mozgások hátterében ugyanakkor nem fundamentális okok állnak, hanem az egyik legfontosabb piaci index átsúlyozása, ami az OTP-t is érinti: a legnagyobb intézményi befektetők, illetve több indexkövető alap által irányadó mutatóként kezelt MSCI lépéséről van szó. A bank múlt pénteki gyorsjelentését két kereskedési napon átívelő rali követte, összesítve csaknem 8 százalékos emelkedéssel, kedden viszont 5,6 százalékot zuhant a bankpapír, a kedélyek szerdára nyugodtak meg valamelyest. Az Erste tegnapi befektetői hírlevelében azt írta, hogy az OTP súlya az MSCI feltörekvő piaci indexében majdnem 6 százalékkal csökken (miután mérsékelték az OTP esetében számított közkézhányadfaktort), ezért alakult ki váratlan eladási hullám a részvény kereskedésében. Az Erste felhívta a figyelmet arra, hogy számítások szerint a következő két hétben az MSCI indexet követő alapoknak mintegy 1,4 millió darab részvényt kellene eladniuk, ha nem szeretnék, hogy a portfóliójukban lévő OTP-részvények aránya felülsúlyozza az MSCI indexét. Hozzáteszik azonban, hogy a múlt heti negyedéves eredménybeszámoló miatt több alap mégis felülsúlyozhatja a portfóliójában a vezető hazai bank papírjait, tehát aligha várható, hogy ténylegesen 1,4 millió darab bankrészvény jelenjen meg az eladói oldalon. Az új súlyozások június 1-jétől érvényesek, de a piaci folyamatok alapján valószínűsíthető, hogy sok alapkezelő már kedden hozzálátott az OTP-kitettségei csökkentésének.

A Concorde Értékpapír vezető elemzője, Hai Thanh Le Phuong szerint semmi baj az OTP fundamentumaival, ezt bizonyította a gyorsjelentés is. A szakértő úgy véli, hogy egyszerre több tényező befolyásolja az árfolyamot: a fontosabb technikai szintek eleste nehezíti az emelkedést, és az MSCI átsúlyozása miatt is érkeztek eladók a részvény piacára. A külső, globális hangulat szintén kedvezőtlen, és a fejlődő piaci eladások is hozzájárulhatnak az eladói nyomás erősödéséhez. A Concorde-nál úgy látják, hogy radikálisabb esés esetén vonzó vételi lehetőség kínálkozhat az OTP-részvények piacán.

Tegnap írta meg az orosz Kommersant.ru hírügynökség, hogy az OTP leállítja az eddig önálló projektjében (Touch Bank) az ügyfélkör aktív bővítését. Bencsik László vezérigazgató-helyettes már egy múlt heti sajtótájékoztatón beszélt a digitális bankprojekt beolvasztásáról az OTP orosz leányvállalatába, a tranzakció várhatóan 2019 végére zárulhat le. A döntés mögött a Kommersant.ru szerint a várttól elmaradó pénzügyi teljesítmény áll, hiszen a Touch a 2015-ös indítása óta sorozatban három veszteséges évet zárt. Ez idő alatt az ügyfelek 5,5 milliárd rubel betétet helyeztek el a Touch Banknál, a nyitott hitelállomány pedig 6,8 milliárd rubel. A Touch Bank a továbbiakban nem fogad új ügyfeleket, de a meglévőket kiszolgálja. A hírügynökség szerint a tavalyi veszteség 1,6 milliárd rubel volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.